FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 20 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 5.3 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 20 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 20mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 20 mm |
| Overall Length | 20 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 20 mm |
| Thread Size | M8 x 1.25 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.19 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- BOSTON GEAR 30806
- ADAPT-ALL 9158-040404 Hydraulic Hose Adapter, 1/4 x 1/4 x 1/4 Inch Fitting Size, Male x Male x Male
- APPROVED VENDOR SFT6410MR Drill Bushing Type Sf Drill Size 11/16
- TSUBAKI H40B30FL Finished Bore Sprocket, 30 Teeth, 3/4 Inch Bore
- DAYTON 1DLE7 Wire Rope Sleeve 3/16 Inch Copper
- GRAINGER 18F.375X1.125-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.38 Inch Thick, 1 1/8 Inch X 24 Inch Nominal Size
- PEER CHAIN 40753 Roller Chain, 100 Feet Length, Stainless Steel
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Anti-Slip Tapes
- Water Supply Nozzles
- Welding Cable
- Microscope Slides and Slide Storage
- LED Decorative Lighting
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNF, 2B
- IRONCLAD Tundra Cold Condition Gloves
- TEMPCO TKZ Series Analog Temperature Controllers
- MUELLER INDUSTRIES LF358 Bronze Body Y Strainers
- THYSSENKRUPP MATERIALS Flat Stock Brass 360
- ARO Replacement Diaphragms
- JOHNSON CONTROLS Shaft Gripper
- AKRO-MILS 30040 Shelfmax Shelf Bins
- BALDOR / DODGE EXL, Two-Bolt Pillow Block, Split Tapered Roller Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01010.080.0020 Hex Head Cap Screw, M8x1.25 Thread Size, Steel, 20mm Lg., 5.3mm Head Ht., Coarse, Class 8.8
€21.55 /pack
