FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 8.8 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 35 mm |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C22 |
| Head Height | 2.8 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 7 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 35 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 8.8 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 35mm |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 35 mm |
| Overall Length | 35 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc22 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 116000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 35 mm |
| Thread Size | M4 x 0.7 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 21.01 |
| Ship width (cm) | 16.69 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- PBC LINEAR SRA08SS-024.000-SL
- MAIN FILTER INC. MF0604297 R68E03GV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 9.84 Inch Height
- APOLLO VALVES 10177504 APOLLO 10177504
- BALDWIN FILTERS LL1681-FN Long Life Outer Air Filter L 12 3/8 In
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS BR15WHITR Straight Receptacle, Duplex, 15A 125V, White
- BOSTON GEAR 57471
- OSG 8704860 Taper Length Drill Bit, 8.60 mm Drill Bit Size, 95 mm Flute Length, 10 mm Shank Dia.
- EATON KKD-3 Control Circuit Contact Block Kit
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Circulator Motors
- Pipe Markers
- Flame Resistant and Arc Flash Coveralls
- Morse Taper Drill Sleeves
- REVCOR Blade Fan 20 Inch
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNF
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Standard, Full Finger, Wing Thumb
- ANSELL 96-002 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- DESTACO 341 Series Pull Action Latch Clamps
- EATON Magnum Series Spring Releases
- SANDVIK COROMANT Square Shoulder Mill Cutters
- MI-T-M M Series Industrial Two Stage Simplex Horizontal Air Compressors, 80 Gallon
- NORTON ABRASIVES Air-Cooled Back-Up Pads For Fiber & Non-Woven Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR M01010.040.0035 Hex Head Cap Screw, M4x0.7 Thread Size, Steel, 35mm Lg., 2.8mm Head Ht., Coarse, Blk Oxide
€15.19 /pack
