FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Double End Internal Threaded Stud |
| Class | Class 2B |
| Finish | Plain |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell B85 |
| Length | 18" |
| Material | Aluminum |
| Min. Tensile Strength | 35000 psi |
| Overall Length | 18" |
| Rockwell Hardness | B85 Min. |
| Rod Outside Diameter | 5/8" |
| Rod Shape | Round |
| Shank Shape | Round Spacer |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 35000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Direction A | Right Hand |
| Thread Direction B | Right Hand |
| Thread Fit | 2B |
| Thread Length A | 1 1/2" |
| Thread Length B | 1 1/2" |
| Thread Size | 1/2"-20 |
| Thread Size A | 1/2"-20 |
| Thread Size B | 1/2"-20 |
| Thread Type | Fine |
| Threaded Rod Type | Internally Threaded |
| Threading Coverage | Both Ends Threaded |
| Type | Equal |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 7616107030 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Thread Length A | Thread Length B | Thread Direction | Shank Shape | Thread Type | Type | Min. Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LINKT050 | 3/4" | 3/4" | Right Hand, Left Hand | Hex Socket | Fine | Equal | 35000 psi | €47.89 | |
| LINKT054 | 3/4" | 3/4" | Right Hand, Left Hand | Hex Socket | Fine | Equal | 35000 psi | €59.56 | |
| LINKT058 | 3/4" | 3/4" | Right Hand, Left Hand | Hex Socket | Fine | Equal | 35000 psi | €49.59 | |
| LINKT064 | 3/4" | 3/4" | Right Hand, Left Hand | Hex Socket | Fine | Equal | 35000 psi | €55.30 | |
| LINKT070 | 3/4" | 3/4" | Right Hand, Left Hand | Hex Socket | Fine | Equal | 35000 psi | €71.41 | |
| LINKT120 | 3/4" | 3/4" | Right Hand, Left Hand | Hex Socket | Fine | Equal | 35000 psi | €53.69 | |
| LINKT124 | 1" | 1" | Right Hand, Left Hand | Hex Socket | Fine | Equal | 35000 psi | €49.59 |
Explore Products
- MARKS USA 195RF/26D-F14 IC Core Storeroom Zinc ASA Curved Lip
- GROVE GEAR EL8300564.23 EL-HMQ830-15-H1-56-23 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
- CHERNE 270261 Pipe Plug, 6 Inch Size, 3.75 Inch Length, 17 psi/ 40 ft.
- REGAL 052487JM25 Cobalt End Mill With TiN Coated, Single End, 3/4 Inch Dia., 3-7/8 Inch Length, 4 Flutes
- WIHA TOOLS 26802 WIHA 26802
- EATON EGC7100AFG Molded Case Circuit Breaker, Eg-Frame, 4-Pole, 100A, 600Y/347 Vac, Line/Load, 50/60 Hz
- PLAST-O-MATIC EBVF1-5-050VT-PV Electrically Actuated Ball Valve, PVC, NPT Threaded Connection, FKM Seal, 1/2 Inch Size
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- HID Ballasts
- Hazardous Location Tumbler Switches
- Vector Motors
- Air Nailers
- Heat Exchangers
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers Insulated Work Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL AS714 Series Tee Plates
- ADVANCE TABCO Scullery Sink with Drainboards, 4 Station
- VALLEY CRAFT Back Combo Panels
- INGERSOLL-RAND Motors
- AMERICAN TORCH TIP Collets
- STARRETT Granite Parallel Accessories
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR LINK50018IA Double End Internal Threaded Stud, 1/2 In - 20 Thread Size, Class 2B, Rockwell B85, Not Gr., 18 In Lg.
€42.27 /unit


