FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Drill Bushing |
| Bushing Code | H |
| Bushing Head Type | Headed |
| Bushing Type | Head Press Fit |
| Concentricity Tolerance | 0.0003" |
| Decimal Equivalent | 0.1719 |
| Drill Bushing Wall Type | Thin Wall |
| Drill Size | 11/64" |
| Finish | Steel |
| Head Dia. | 7/16" |
| Head Material | High Speed Steel |
| Head Type | Yes |
| Heat Treatment | Through Hardened |
| Inside Dia. | 11/64" |
| Inside Dia. Tolerance | +0.0001" to +0.0004" |
| Material | Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Outside Dia. | 5/16" |
| Outside Dia. Tolerance | 0.0013" to 0.0016" |
| Overall Length | 5/8" |
| Rockwell Hardness | RC 62-64 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.83 |
| Ship length (cm) | 1.11 |
| Ship width (cm) | 1.11 |
| HS code | 8207907585 |
| Country of Origin | GB |
Product Variants
| Model | Inside Dia. | Bushing Code | Bushing Head Type | Drill Bushing Wall Type | Decimal Equivalent | Inside Dia. Tolerance | Outside Dia. Tolerance | Drill Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| H136BA | #58 | H | Headed | Standard Wall | 0.042 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #58 | €60.27 | |
| H138AA | #80 | H | Headed | Standard Wall | 0.0135 | +0.0003" to +0.0007" | 0.0012" to 0.0015" | #80 | €69.14 | |
| H138AM | #69 | H | Headed | Standard Wall | 0.0292 | +0.0002" to +0.0006" | 0.0012" to 0.0015" | #69 | €63.41 | |
| H138AR | #65 | H | Headed | Standard Wall | 0.035 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | #65 | €63.41 | |
| H138BJ | #55 | H | Headed | Standard Wall | 0.052 | +0.0001" to +0.0004" | 0.0012" to 0.0015" | #55 | €66.05 | |
| H138CX | - | HM | Headed | Standard Wall | 0.0965 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0012" to 0.0015" | - | €22.48 | |
| H14416RF | 1 13/32" | H | Headed | Standard Wall | 1.4062 | +0.0001" to +0.0005" | 0.0021" to 0.0025" | 1 13/32" | €48.82 |
Explore Products
- FIBERGRATE 269600
- TITAN FASTENERS FAA04056
- MARTIN SPROCKET 20B40 Sprocket, 20B-1 Chain, 40 Teeth, 404.669 mm Pitch Dia., 425.307 mm O.D., Steel
- KRUEGER HS2-1.5-25 Therma Level Gauge, 1.5 Inch NPT Opening, 25 Inch Depth, Stainless Steel Float
- MILWAUKEE VALVE ML322E-DA A16 Butterfly Valve, With Gear Operated, Epdm Liner, Cast Iron, 16 Inch Valve Size
- CHICAGO-LATROBE 46974 Undersize Drill Blank, 0.246 x 4 Inch Size
- BOSTON GEAR P00906
- ARCH CUTTING TOOLS E08R SDXCR2 Boring Bar
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Strainers
- Hand Sinks and Hand Wash Stations
- Compression Seals
- Automatic Flush Valves
- Arbors
- AKRO-MILS 30210 Akrobins Plastic Storage Bins
- RINGERS GLOVES Heavy-Duty Impact Gloves
- VIBCO 55 Series Pneumatic Piston Vibrators
- KEO Countersinks, Single Flute
- CONDOR OTG Frame Safety Glasses
- DANFOSS TX-SH Series Storage Heating Cables, 240V
- NIBCO T-FP-600A-LF-LL Series Ball Valves, Lead-Free, Two-Piece, Full Port, NPT x NPT, Locking Lever Handle
- SLOAN Sloan 603 Concealed Solenoid Hardwired Water Closet Flushometers
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Stem Caster Security Carts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HT2010FG Drill Bushing Type H Drill Size 11/64 In
€18.03 /unit
