FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Class 10.9 |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 40 mm |
| Finish | Zinc Yellow |
| Grade | Non Graded |
| Hardness | Rockwell C32 |
| Head Height | 4 mm |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 10 mm |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Class 10.9 |
| Min. Thread Length | 18mm |
| Minimum Thread Length | 18 mm |
| Overall Length | 40 mm |
| Rockwell Hardness | Hrc32 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 150800 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 18 mm |
| Thread Size | M6 x 1 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.99 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| HS code | 7318158066 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- POWERCOIL 3532-3/4X1.0DSL Helical Insert, 3/4 In - 10 Internal Thread Size, Gr. 304, 3/4 In Lg., 25/32 In Drill Size
- STA-KON RB23 Nylon Insulated Wristlock Disconnect, Length 1.70 Inch
- CLE-LINE C18505 Jobber Length Drill Bit, #5 Size, 3-3/4 Inch Overall Length
- APOLLO VALVES 119QPDAMAA0030 ASME Section I Steam Cast Iron Safety Relief Valve, 30 psig, 6 Inch Size, x 8 Inch Size, 2 x Flange
- TEADIT CGF1081.116.112.150 Full Face Cut Gasket, NA1081, 1/16 Inch Thickness, 1-1/2 Inch Size, 150# Class
- KERN AND SOHN FL-A01 Usb/Pc Connection Cable
- FABORY U39101.025.0062 Spring Pin, 1/4 In Nominal Dia., Steel, 0.258 In To 0.264 In Actual Dia. Rng, 5/8 In Lg., Zn Plated
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Tube Fittings
- Reception Area Furniture
- Beverage Dispensers
- Electric Wall Heater Accessories
- Pipe Freezing and Pipe Thawing Units
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, B3 Lamp Shape
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU2900 Gas Springs
- OSG Carbide Straight Flute Tap, TiCN Finish
- KINGSTON VALVES 226A Series, Valve Repair Kits
- HOFFMAN Type 3R Screw Cover Current Transformer Cabinets
- MAYHEW TOOLS Pry Bar Sets
- JOHNSON CONTROLS M9116 Series Electric Non-Spring-Return Actuators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR HC10060401-100P2 Hex Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Steel, 40 mm Lg., 4 mm Head Ht.
€38.80 /pack
