FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Stock |
| Alloy Type | 6061 |
| Brinell Hardness | 95 |
| Fabrication | Extruded |
| Finish | Unpolished |
| Hardness Scale | BHN |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Pre Hardened |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6" |
| Length Tolerance | -6" to +6" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 6 ft. |
| Overall Width | 4" |
| Rockwell Hardness | B95 |
| Shape | Bar |
| Standards | Ams-Qq-A-200, Astm B221 |
| Temper | T6511 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.007" to +0.007" |
| Type | Corrosion Resistant Coated |
| Typical Hardness | HRC 95 |
| Typical Tensile Strength | 45000 psi |
| Width | 4" |
| Width Tolerance | -0.034" to +0.034" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.48 |
| Ship height (cm) | 0.51 |
| Ship length (cm) | 182.88 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| HS code | 7604295060 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Yield Strength | Tensile Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Type | Alloy Type | Typical Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SB-3003-0125-01-12 | 40 | 16000 psi | 22000 psi | - | - | Corrosion Resistant Coated | 3003 | 40 | €24.29 | |
| SB-3003-0125-01-36 | 40 | 16000 psi | 22000 psi | - | - | Corrosion Resistant Coated | 3003 | 40 | €37.71 | |
| SB-3003-0125-01-72 | 40 | 16000 psi | 22000 psi | - | - | Corrosion Resistant Coated | 3003 | 40 | €59.46 | |
| SB-3003-0125-15-12 | 40 | 16000 psi | 22000 psi | - | - | Corrosion Resistant Coated | 3003 | 40 | €27.48 | |
| SB-3003-0125-15-36 | 40 | 16000 psi | 22000 psi | - | - | Corrosion Resistant Coated | 3003 | 40 | €46.17 | |
| SB-3003-0125-15-72 | 40 | 16000 psi | 22000 psi | 1/8" | - | Corrosion Resistant Coated | 3003 | 40 | €75.82 | |
| SB-3003-0125-02-12 | 40 | 16000 psi | 22000 psi | - | - | Corrosion Resistant Coated | 3003 | 40 | €28.27 |
Explore Products
- SPEC E02400371000M Extension Spring, Music Wire, 1 Inch Overall Length, 0.24 Inch Outside Dia
- DIXON B5120P250W-G
- VEGA TOOLS 145MN416-TH Mag Nutsetter, 1/4 Inch Tip Size, 1-3/4 Inch Length, Thin Wall
- SMC VALVES MY1B25TN-350AZ Guide Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- OSBORN 6900850100
- MAIN FILTER INC. MF0616266 HF41L5NQ Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 9.25 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0035646 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron Rating, Viton Seal, 4.48 Inch Height
- MAIN FILTER INC. MF0320625 HP75L46MB Interchange Spin-On Filter, Glass, 5 Micron Rating, Buna Seal, 6.94 Inch Height
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Stationary Electric Air Compressors
- Label Applicators
- MIG Accessories
- Jib Cranes
- Vacuum Pads
- PYRAMEX Half Frame Safety Glasses
- RINGERS GLOVES Reflective Rope Rescue Gloves
- CAIMAN Unlined TIG/MIG Welding Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 82 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 16mm Tubes
- BANJO FITTINGS Pump Repair Kit, Stainless Steel
- SPEARS VALVES PVC 4 Feet Plain End Cold Rolled Fabricated Duct
- EATON VCP-W Series Anti-Pump Relays
- SPEC Standard Compression Springs, Music Wire
- SLOAN Sloan 154 Concealed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 61F.188X4-72 Flat Stock Aluminium 6061 3/16 x 4 Inch 6 Feet
€68.68 /unit
