FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Basic Fitting Shape | Coupling |
| Body Material | Malleable Iron |
| Class | Class 150 |
| Color | White |
| Connection Type | FNPT |
| Finish | Galvanized |
| Finish/coating | Galvanized |
| Fitting Side A Gender | Female |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 1" |
| Fitting Side A Pipe Threading | 11 1/2" |
| Fitting Side A Type | NPT |
| Fitting Side B Gender | Female |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 1/2" |
| Fitting Side B Pipe Threading | 14 |
| Fitting Side B Type | NPT |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Max. Pressure | 300 psi @ 150°F WOG |
| Pipe Fitting Material | Malleable Iron |
| Pipe Size | 1" x 1/2" |
| Specific Fitting Shape | Reducing Coupling |
| Standards | Asme B16.3, Astm A197, Fm Approved, Iapmo, Ul Listed |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.18 |
| Ship height (cm) | 4.57 |
| Ship length (cm) | 4.83 |
| Ship width (cm) | 4.83 |
| HS code | 7307199060 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Class | Basic Fitting Shape | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Color | Fitting Side B Pipe Threading | Fitting Side A Pipe Threading | Connection Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1XKV3 | Class 300 | - | - | - | - | - | - | FNPT | €11.48 | |
| 1XKV7 | Class 300 | - | - | - | - | - | - | FNPT | €16.17 | |
| 1XKV9 | Class 300 | Coupling | 1" | 1/2" | White | 14 | 11 1/2" | FNPT | €22.18 | |
| 1XKW1 | Class 300 | Coupling | 1" | 3/4" | White | 14 | 11 1/2" | FNPT | €22.48 | |
| 1XKW2 | Class 300 | Coupling | 1 1/4" | 3/4" | White | 14 | 11 1/2" | FNPT | €32.18 | |
| 1XKW7 | Class 300 | Coupling | 1 1/2" | 1 1/4" | White | 11.5 | 11 1/2" | FNPT | €38.12 | |
| 1XKW8 | Class 300 | Coupling | 2" | 3/4" | White | 14 | 11 1/2" | FNPT | €52.13 |
Explore Products
- TANIS BRUSHES MB703736 Strip Brush 36 Inch Length Overall Trim 6 In
- MAIN FILTER INC. MF0358725 WP242 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Viton Seal, 6.57 Inch Height
- FASCO A150 Rectangular Outlet Shaded Pole OEM Replacement Draft Inducer Blower, 208-230 Volt
- WINSMITH E30MDBS33000C1 Gear Reducer, Right Solid Output Shaft, Quill Input
- TOLCO 1 CBS Cross Bolt Spacer, Carbon Steel, 2-1/2 Inch, 2 7/8 Inch Length, 17/32 Inch Width, Galvanized
- JACKSON SAFETY 20772
- MAIN FILTER INC. MF0893601 P320EAM753F6 Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron Rating, Viton Seal, 14.76 Inch Height
- HUBBELL - BRYANT 5200BPB Weather Boot, Black
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Black Pipe
- Screwdrivers
- LED Surface Mount Fixtures
- PTFE Hose With Wire Braid
- Sealing and Cushioning Washers
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- CONDOR Pigskin Leather Standard General Purpose Gloves
- CONDOR Pigskin Leather Gloves, Beige
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- BRADY Pipe Marker, Low Pressure Air
- BANJO FITTINGS Hose Clamp, Stainless Steel
- LEESON White Duck Washguard Motors, Single Phase, TEFC, C Face With Base
- HASSAY SAVAGE CO. Set Up Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 5P935 Reducing Coupling 1 x 1/2 Inch Galvanised
€8.57 /unit
