FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eyebolt |
| Eye Closure | Closed |
| Eye Inside Dia. | 15/32" |
| Eye Outside Dia. | 29/32" |
| Finish | Plain |
| Material | Stainless Steel |
| Shank Dia. | 1/4" |
| Shank Length | 2" |
| Shoulder Style | Without Shoulder |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thread Length | 1 1/2" |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Routing Eye Bolt |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 1.02 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 7318152091 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Thread Size | Shank Length | Eye Inside Dia. | Eye Outside Dia. | Shank Dia. | Overall Length | Screw Size | Eye Closure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5LAD3 | #10-24 | 2" | 13/32" | 23/32" | 3/16" | - | - | Closed | €14.98 | |
| 5LAD4 | #10-24 | 3" | 13/32" | 23/32" | 3/16" | - | - | Closed | €15.87 | |
| 5LAD6 | 1/4"-20 | 3" | 15/32" | 29/32" | 1/4" | 4 1/4" | 1/4" | Closed | €16.37 | |
| 5LAD7 | 1/4"-20 | 4" | 15/32" | 29/32" | 1/4" | 5 3/16" | 1/4" | Closed | €15.57 | |
| 5LAD8 | 1/4"-20 | 5" | 15/32" | 29/32" | 1/4" | 6 5/16" | 1/4" | Closed | €17.86 | |
| 5LAD9 | 1/4"-20 | 6" | 15/32" | 29/32" | 1/4" | 7" | 1/4" | Closed | €17.45 | |
| 5LAE0 | 5/16"-18 | 3" | 1/2" | 1 1/16" | 5/16" | 4 3/8" | 5/16" | Closed | €21.16 |
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR54-1472SG-5 Solid Shelving, Starter Unit, 5 Shelf, 14 x 72 x 54 Inch Size, Galvanized Steel
- SMC VALVES KV-NH35-99 Fitting
- STEARNS BRAKES 108202102MLF Brake Assembly
- HOFFMAN P2PP98 33536 Partial Subpanel, 900 x 800mm Size, White, Steel
- NIBCO NMFS21BABA ST-1805-66-V6 Balancing Valve, 1 SWT x 11/4 FPT
- COOPER B-LINE 44 FH Wireway Hanger, 4 x 4 Inch Size, Steel, Gray
- EATON 4-Y-41313-402-ME Me Totalizer, 4-Digit, 24 Vdc, Base Mounting, Pushbutton Reset, 1000 Cpm
- ZSI-FOSTER T3008H-C Hose Cushion, 1/2 Inch Size
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Boxes
- Hand and Bowl Scoops
- Surface Testers
- Dock Barricades
- Flange Bolts
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Cowhide Leather
- MITUTOYO 129 Series Interchangeable Rod Type Depth Micrometers
- MUELLER INDUSTRIES 125FCI-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- MEDCASTER Dual Wheel Swivel Caster
- APPROVED VENDOR Industrial Wire Shelf
- MILWAUKEE Comfort Grip Pliers
- LENNOX Burners
- FEDERAL SIGNAL FSEX Explosion-Proof Strobe Lights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 5LAD5 Eye Bolt, 1/4 In - 20 Thread Size, Routing, 2 In Shank Lg., 1 1/2 In Thread Lg.
€16.40 /unit
