FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 0.614" |
| Actual Width | 0.07" |
| As568 Dash Number | 16 |
| Color | Black |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 70 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | Buna N |
| Nominal Outside Dia. | 3/4" |
| Nominal Width | 0.062" |
| Outside Dia. | 0.754" |
| Sae Or Metric | SAE |
| Temp. Range | -40°F to +250°F |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €3.73 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.43 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €3.99 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.13 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.67 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €3.75 |
Explore Products
- AMERICAN WELDQUIP 507CA10T Mig Gun, Air Cooled, T4, 500 Amp, 10 Feet Length
- BANJO FITTINGS 17202SS Wet Seal Coverplate 316 Stainless Steel, 2 Inch Size
- EXTECH 409997 Carrying Case 9-1/2 Inch H 2 Inch D Black
- DORIAN S12S-MCLNR-4 Boring Bar Right-Hand 1 In
- GRAINGER BULK-CS-GG7-40 Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 12 Inch x 12 Inch Nominal Size, 31/1000 Inch Thick
- FABORY U47550.016.0001 Wing Nut, 8-32 Thread Size, Plain, Brass, Coarse, Right Hand
- EATON 7506K38 Toggle Switch, 250 VAC, 10A, 1/2 Hp, Spst, 7500 Ac Rated Off/Momentary On
- GRAINGER 48JP88 Padlock, 1 Inch Vertical Shackle Clearance, 15/64 Inch Height
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Brushless ECM Motors
- Cordless Tool Accessories
- Firestop Sealants Caulks and Putties
- Diaphragm Compressor/Vacuum Pump
- Air Scarifiers
- BOLLE SAFETY Cobra Safety Glasses
- RINGERS GLOVES Hard-Knuckle Flame-Resistant Tactical Gloves
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, G4 1/2 Lamp Shape
- CHICAGO PNEUMATIC CP7300 Series Air Drills
- KEO Countersinks, 6-Flute, Carbide
- APOLLO VALVES 34 ALF Series, Mixing Valves
- LINN GEAR Taper-Lock Series Sprockets, 60 Chain
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Spring Snap Links
- HARRINGTON Electric Chain Hoists
- 80/20 25 Series 25-2527 Two Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 5JJY1 O-ring Dash 016 Buna N 0.07 Inch
€3.89 /pack
