FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | O-Ring |
| Actual Inside Dia. | 0.424" |
| Actual Width | 0.103" |
| As568 Dash Number | 111 |
| Color | Black |
| Cross Section Shape | Round |
| Durometer | 70 Shore A |
| Durometer Rating | Medium Hard |
| Material | EPDM |
| Nominal Inside Dia. | 0.438" |
| Nominal Outside Dia. | 5/8" |
| Nominal Width | 0.094" |
| Outside Dia. | 0.63" |
| Sae Or Metric | SAE |
| Temp. Range | -65°F to +300°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 4016935010 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Material | Temp. Range | Durometer | Color | Cross Section Shape | Outside Dia. | Dash Number | Sae Or Metric | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1BUK8 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.21" | 004 | SAE | 100 | €4.00 | |
| 1BUK9 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.241" | 005 | SAE | 100 | €5.81 | |
| 1BUL1 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.254" | 006 | SAE | 100 | €4.27 | |
| 1BUL2 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.285" | - | SAE | 100 | €4.29 | |
| 1BUL3 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.316" | 008 | SAE | 100 | €4.43 | |
| 1BUL4 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.348" | 009 | SAE | 100 | €3.93 | |
| 1BUL5 | Neoprene | -40°F to +275°F | 70 Shore A | Black | Round | 0.379" | 010 | SAE | 100 | €4.02 |
Explore Products
- GRAINGER M11398.030.0013 Spacer, M3x0.5 Thread Size, Male To Female, 13.5 mm Lg., 6 mm Thread Lg., Steel
- GRAINGER ZUSA-PF-10590 Square Head Plug, Brass, 3/4 Inch Pipe
- GRAINGER ZUSA-RC-824 Viton Round Cord, 3/16 Inch, 0.21 Inch, 50 ft Overall Length, 75A
- MAIN FILTER INC. MF0418386 3I0690 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.38 Inch Height
- LIFT-ALL EE2603DFX4 Web Sling Eye And Eye L4ft 6600lb W3in
- CLEVELAND C52158 End Mill Cobalt 11/32 2 Flutes Double Square End Cc
- CANTEX 5121055 Elbow 90 Degree 1 Inch Pvc 12 Inch Length
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Hoists
- Boiler Drain Valves
- Cable Supports
- Pipe Locators
- Santoprene Tubing
- AKRO-MILS 35200 Nest And Stack Totes
- OIL SAFE Advanced Bulk Fluid Transfer Systems
- ANSELL 97-013 Activarmr Durable High Visibility Work Gloves
- LUMAPRO U Bend Light Bulbs
- MUELLER INDUSTRIES 862 Carbon Steel Y Strainers
- BANJO FITTINGS Union Valve Seat
- SPEARS VALVES Polypropylene Schedule 80 Black SR Threaded Fitting T.T. Bushings, Mipt x Fipt
- HUMBOLDT Vebe Consistometers
- DOTCO Pneumatic Equipment Parts
- EATON Pow-R-Line Replacement Panelboard Boxes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 5JJV4 O-ring Dash 111 Epdm 0.1 Inch
€5.94 /pack
