FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Outside Dia. | 1.431" |
| Pitch Dia. | 1.451" |
| Thread Pitch | 2/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.53 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Synchronous Drive Gearbelts
- Mounted Linear Bearings
- Hand and Finger Guards
- Belts
- Thread Turning Tools
- CONDOR Standard Black Work Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X4200 Gas Springs
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type R, 60 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tube Caps
- PETERSEN PRODUCTS 138 Series Pipe Plug
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Wire Shelving Post Accessories
- WOODHEAD 130117 Series Festoon Tow Car
- SPEARS VALVES CPVC True Union 2000 Ball Check Valves, JIS Socket, EPDM, Metric
- TRITAN Sprockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 57MPPS7A Timing Pulley Bar Stock, MXL Tooth, 57 Teeth, Aluminium, 7 3/4 Inch Overall Length
€222.03 /unit




