FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Solid Rivet |
| Body Length | 3/8" |
| Finish | Plain |
| Head Dia. | 15/32" |
| Head Height | 0.094" |
| Head Type | Brazier |
| Installation Method | Hammer, Rivet Press |
| Length | 3/8" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade/class | Grade 1100F |
| Overall Length | 15/32" |
| Product Type | Solid Rivet |
| Rivet Dia. | 3/16" |
| Shank Diameter | 0.189" |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.09 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
| HS code | 7318230000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Head Height | Head Dia. | Material | Finish | Installation Method | Head Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
55A0302-EA-1000 | 0.047" | 0.234" | Aluminum | Plain | Hammer, Rivet Press | Brazier | 1000 | €29.69 | |
![]() |
55A0304-EA-1000 | 0.047" | 0.234" | Aluminum | Plain | Hammer, Rivet Press | Brazier | 1000 | €27.82 | |
![]() |
55A0306-EA-1000 | 0.047" | 0.234" | Aluminum | Plain | Hammer, Rivet Press | Brazier | 1000 | €34.54 | |
![]() |
55A0403-EA-250 | 0.062" | 0.312" | Aluminum | Plain | Hammer, Rivet Press | Brazier | 250 | €12.53 | |
![]() |
55A0404-EA-250 | 0.062" | 0.312" | Aluminum | Plain | Hammer, Rivet Press | Brazier | 250 | €12.22 | |
![]() |
55A0405-EA-250 | 0.062" | 0.312" | Aluminum | Plain | Hammer, Rivet Press | Brazier | 250 | €12.76 | |
![]() |
55A0406-EA-250 | 0.062" | 0.312" | Aluminum | Plain | Hammer, Rivet Press | Brazier | 250 | €13.27 |
Explore Products
- DAYTON 7F931 Fan Tube Axial 12 In
- APPLETON ELECTRIC LR400-A Conduit Outlet Body, 4 Inch Trade, LR Body, 330 cu. in., Aluminum, Threaded Hub
- APOLLO VALVES 2020800 Water Gauge Pipe Size 3/4 Inch Mnpt
- 3M 7010290255 60440201071 / 40267 Heat Shrink Tubing, 6 Inch Length, Heavy Wall, Cross Linked Polyolefin
- LENOX TOOLS 77508CLB92770 Band Saw Blade, 1 Inch Blade Width, 9 Feet 1 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- VERMONT GAGE 141261100 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6110 Inch Size
- SMC VALVES AS1211F-U10/32-07 Flow Control With Fitting
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Key Accessories
- Pneumatic Grippers
- Air Nailers
- Glove Box Gloves
- Gas Springs and Dampers
- AKRO-MILS 30080 Shelfmax Shelf Bins
- DWYER INSTRUMENTS DPG-100 Series Digital Pressure Gages
- ANVIL AS781 Series Open Angle Connectors, 4-Hole
- ULTRATECH Containment Pool
- WOODHEAD 130123 Series Tow Cable
- APOLLO VALVES 76F-100-A Series Stainless Steel Full Port Ball Valves
- GRAINGER Lobed Hand Knobs
- INSIZE Micrometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 55A0606-EA-100 Solid Rivet, Brazier, Alu, 3/8 In Lg., 3/16 In Rivet Dia., Plain
€11.41 /pack







