FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Belt |
| Face Width | 2.906" |
| For Belt Width | 62 mm |
| Outside Dia. | 5 5/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.54 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
288MX121108 | 288MX121108 | €179.79 | |
![]() |
288MX211108 | 288MX211108 | €269.08 | |
![]() |
11214MX203525 | 11214MX203525 | €1,337.15 | |
![]() |
11214MX373525 | 11214MX373525 | €1,727.93 | |
![]() |
11214MX684030 | 11214MX684030 | €2,196.81 | |
![]() |
1128MX122012 | 1128MX122012 | €647.90 | |
![]() |
1128MX212517 | 1128MX212517 | €675.66 |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Plastic Solenoid Valves
- Radial Blade Blower, Direct Drive
- Tools
- Wall/Desk/Window Thermometers
- Gas Welding Rods
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- RUD CHAIN Socket Wrenches
- RUD CHAIN VRS-F Starpoints, Metric Thread
- SPEARS VALVES PVC Premium Electric Actuated True Lug Butterfly Valves, SS Lug, EPDM
- SMC VALVES Valve Manifold
- SIEMENS Relay Communication Modules
- CARRIER Compressors
- WEILER Flexible Cylinder Hones
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 538MX622517 Timing Belt Pulley, 62 mm Belt Width, 53 Teeth
€590.47 /unit





