FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Outside Dia. | 1.304" |
| Pitch | 2/25" |
| Pitch Dia. | 1.324" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.44 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Downblast Centrifugal Roof Ventilators
- Plastic Chain Barrier Posts and Stanchions
- Dial Torque Wrenches
- Hook and Loop Cable Ties
- Rod Hanger Accessories
- LOC-LINE Element Clamps With Screws
- ACCURIDE SS2028 Series Light Duty 3/4 Extension Slides
- MUELLER INDUSTRIES 582CS-N Y Strainers
- ANVIL AS200 Series Welded Channels
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Caps
- PARKER Needle Valves
- ANSELL 70-215 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- BOLLE SAFETY Clear Safety Glasses
- FOLDING GUARD Doors
- STARRETT 91689 Series Duratec Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 52MPPS7A Timing Pulley Bar Stock, MXL Tooth, 52 Teeth, Aluminium, 7 3/4 Inch Overall Length
€197.47 /unit




