FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | USS Washer |
| Dimensional Standards | Asme B18.22.1 Type A Wide, Uss Standard |
| Finish | Zinc Yellow |
| Fits Bolt Sizes | 7/16" |
| Flat Washer Type | Uss |
| For Screw Size | 7/16" |
| Hardness | Rockwell C38 |
| Inside Dia. | 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 8 |
| Material Quality Standards | Astm F436 |
| Maximum Thickness | 0.083" |
| Minimum Thickness | 0.083" |
| Outside Dia. | 1 1/4" |
| Rockwell Hardness | 38HRC |
| System Of Measurement | Imperial |
| Thickness | 0.083" |
| Thickness Tolerance | -0.019" to +0.021" |
| Washer Type | USS Washer |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 1.78 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| HS code | 7318220000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Fits Bolt Sizes | Inside Dia. | Outside Dia. | Thickness | Thickness Tolerance | Hardness | Color | Temp. Range | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
HU-0375USSHZYB | 3/8" | 7/16" | 1" | 0.084" | -0.02" to +0.02" | Rockwell C38-C45 | Yellow | - | 3700 | €274.65 | |
![]() |
HU-0500USSHZYB | 1/2" | 0.563" | 1 3/8" | 0.109" | -0.023" to +0.023" | Rockwell C38-C45 | Yellow | - | 1500 | €299.09 | |
![]() |
HU-0562USSHZYB | 9/16" | 5/8" | 1 1/2" | 0.109" | -0.023" to +0.023" | Rockwell C38-C45 | Yellow | - | 1200 | €303.99 | |
![]() |
HU-1000USSHZYB | 1" | 1.063" | 2 1/2" | 0.156" | -0.028" to +0.028" | Rockwell C38-C45 | Yellow | - | 300 | €506.26 | |
![]() |
HU-0375USSHZYBAGGR | 3/8" | 7/16" | 1" | 0.064" to 0.104" | - | Rockwell C38-C45 | Yellow | - | 50 | €8.49 | |
![]() |
HU-0500USSHZYBAGGR | 1/2" | 0.563" | 1 3/8" | 0.086" to 0.132" | - | Rockwell C38-C45 | Yellow | - | 25 | €7.43 | |
![]() |
HU-0562USSHZYBAGGR | 9/16" | 5/8" | 1 1/2" | 0.086" to 0.132" | - | Rockwell C38-C45 | Yellow | - | 25 | €10.71 |
Explore Products
- BOSTON GEAR 52254
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR74-1860-143103BL Bin Wire Shelving System, 60 Inch L x 18 Inch D x 74 Inch H
- GATES DIE SET 32-86 (40GL)
- CLEVELAND C14801 2133 Screw Machine Drill Bit, 3.20 mm Size, 18 mm Flute Length, 49 mm Overall Length
- ZSI-FOSTER F41 ZSI F41
- NIBCO C301560P TCBR-3 End Connector, FNPT, 1/2 Inch Size, Brass
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB6AA2 Non-illuminated Push Button Operator Black
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
Explore More
- KEYSHAFT
- Circuit Breaker Lockouts
- Laboratory Hot Plates
- Confined Space Venturi Blowers
- Masonry Drill Bits
- Powered Roller Conveyors
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- HOWARD LEIGHT Earplug Refill Bags
- ANVIL AS711 Series Z Supports
- LITTLE GIANT Work Table
- APOLLO VALVES 59-300 Series Bronze Wye Strainers
- MARTIN SPROCKET Conveyor Series Stock Bore B Type Roller Chain Sprockets, 2042 Chain Number
- PLAST-O-MATIC EBVF2-6 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
- SPEC Metric Compression Springs, Music Wire, 13.75 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 513051G USS Washer, 7/16 In Fits Bolt Size, 1/2 In I.D., 1 1/4 In O.D., Steel
€8.38 /pack




