FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Pressure Gauge |
| Accuracy | +/-3-2-3% |
| Accuracy Scale | Mid Scale |
| Ambient Operating Temperature Range | -40°F to +150°F |
| Application | Test and Measurement |
| Bezel Material | Crimped Stainless Steel |
| Blowout Safety Back | No |
| Case Color | Silver |
| Case Material | Stainless Steel |
| Cleaned For Oxygen Service | No |
| Connection Location | Back |
| Dial Color | White |
| Dial Size | 1 1/2" |
| Dry Dampening Feature | Not Available |
| Field Fillable | No |
| Freeze Resistant Movement | No |
| Gauge Application | Corrosion Resistant Case |
| Gauge Case Liquid | None |
| Gauge Case Material | Stainless Steel |
| Gauge Case Material Grade | Grade 304 |
| Gauge Type | Test |
| Gauge Wetted Parts | Stainless Steel |
| Hazardous Location Rating | Not Rated |
| Includes Calibration Certificate | No |
| Includes Mounting Hardware | No |
| Includes Vent Plug | No |
| Ip/nema Rating | Not Rated |
| Lens Material | Acrylic |
| Lens Material - Gauge | Plastic |
| Liquid-filled Case | No |
| Mounting Type | Stem Mount |
| Nominal Dial Size | 1 1/2" |
| Non-sparking | No |
| Operating Temp. Range | -40°F to +150°F |
| Panel-mountable | No |
| Pressure Gauge Type | Commercial Pressure Gauge |
| Pressure Range | 0 psi to 30 psi |
| Pressure Range Type | Pressure |
| Primary Graduations | 0.5 |
| Primary Pressure Range | 0 psi to 30 psi |
| Primary Scale Minor Graduations | 0.5 |
| Primary Scale Units | Psi |
| Process Connection | 1/8" NPT Male |
| Process Connection Gender | Male |
| Process Connection Location | Center Back |
| Process Connection Size | 1/8" |
| Process Connection Type | NPT |
| Removable Bezel | No |
| Ring Material | Crimped Stainless Steel |
| Scale Type | Dual |
| Secondary Pressure Range | 0 psi to 200 psi |
| Secondary Range | 0 kPa to 200 kPa |
| Secondary Scale Units | Kpa |
| Sensor Material | 316 Stainless Steel |
| Smallest Graduation | 0.5 psi |
| Socket Material | Stainless Steel |
| Tube Material | Stainless Steel |
| Wetted Parts Material | Stainless Steel |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 4.57 |
| Ship length (cm) | 4.57 |
| Ship width (cm) | 4.57 |
| HS code | 9026208000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Pressure Gauge Type | Pressure Range Type | Process Connection Location | Nominal Dial Size | Panel-mountable | Mounting Type | Lens Material | Operating Temp. Range | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
11A497 | Process Pressure Gauge | Pressure | Bottom | 4 1/2" | Yes | Surface | Polycarbonate | -40°F to +140°F | - | RFQ
|
![]() |
18C739 | Industrial Pressure Gauge | Vacuum | Bottom | 4 1/2" | No | Stem Mount | Acrylic | -40°F to +200°F | €61.42 | |
![]() |
18C741 | Industrial Pressure Gauge | Compound | Bottom | 4 1/2" | No | Stem Mount | Acrylic | -40°F to +200°F | €61.42 | |
![]() |
18C742 | Industrial Pressure Gauge | Compound | Bottom | 4 1/2" | No | Stem Mount | Acrylic | -40°F to +200°F | €61.42 | |
![]() |
18C743 | Industrial Pressure Gauge | Compound | Bottom | 4 1/2" | No | Stem Mount | Acrylic | -40°F to +200°F | €61.42 | |
![]() |
18C744 | Industrial Pressure Gauge | Compound | Bottom | 4 1/2" | No | Stem Mount | Acrylic | -40°F to +200°F | €61.42 | |
![]() |
18C746 | - | - | - | - | - | - | Acrylic | -40°F to +200°F | €61.42 |
Explore Products
- GRAINGER N01060.031.0100 Hex Head Cap Screw, 5/16 In - 24 Thread Size, Steel, 1 In Lg., 13/64 In Head Ht., Gr. 5
- APPLETON ELECTRIC NGUBSW976A
- SMC VALVES NCAX0-GEJ25-1700 Tie Rod Cylinder
- HOLO-KROME 06046 82480 Heat Treated Allenuts, 3/8-16 Size
- EATON FJF2CJ14 Dual Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 25/80A, F Frame
- SMC VALVES PF2W704-03-27-M Flow Switch, 3/8 Inch Port Size
- LEWISBINS DV22120-NXL BUY 25S Box Divider Black 17 x 12 x 22
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Measuring Tool Kits
- Effluent Pumps
- Float Valves
- Oil Gauging Tape Measures
- Trigger Clamp/Spreaders
- ANSELL 88-390 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- LOC-LINE Anti-Static Hose Segments
- MAYHEW TOOLS Brass Sets
- ANVIL AS200EH Series Channels With Elongated Holes
- ANVIL AS871 Series Safety Anchor Straps
- IRSG Adjustable Height Mobile Work Table
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 7/16-8 Un
- EATON FD Series Molded Case Switches, F Frame
- WINSMITH SE Encore Series, E13 Size, XDVS Single Reduction Speed Reducers
- JAMCO Low Platform Trucks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 4FMT2 Pressure Gauge Test 1-1/2 In
€48.67 /unit
