FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Locknut |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Plain |
| Grade | Grade A2 |
| Hex Height | 5.40625 mm |
| Hex Type | External Tooth Lock Washer |
| Hex Width | 8 mm |
| Lock Type | Lock Nut With External Tooth Lock Washer |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade/class | 18-8 |
| Nut Height | 5.4 mm |
| Nut Type | Tooth Washer Lock Nut |
| Nut Type | With External Tooth Lock Washer |
| System Of Measurement | Metric |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Size | M5 x 0.8 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Standard Hex With External Tooth Lock Washer |
| Washer Outside Dia. | 9.5 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 1.02 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 7318160030 |
| Country of Origin | TW |
Explore Products
- SENSOREX TDSK180/G Conductivity Solution, 85.2 ppm/180uS, 1 Gal
- ERICKSON 40ER0344 Collet, Round Face, 1.6140 Inch Size
- APPROVED VENDOR U51120.016.0175 Machine Screw, 8-32 Thread Size, SS, 1 3/4 In Lg., Std
- EATON FRF2DH12 Dual Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 30/70A, F Frame
- MORSE CUTTING TOOLS 29861 Chucking Reamer, 0.686 Inch Dia., 8 Flute, Round Shank, Hss, 9 Inch Length
- WINSMITH E24MSFS42190EK Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, Hollow Bore
- VERMONT GAGE 191307110 Trilock Gage, Class Y, Go, Steel
- TB WOODS 2/3VP450 Narrow V-Belt, Neoprene, 3V Belt Type, 45 inch Length, 2 Ribs
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Manual Spool Monoblock Valves
- Nylon Tubing
- Screwdriver Bits And Nutsetters
- Incubator Accessories
- Copper Pipe and Tubing
- OIL SAFE Color-Coded Steel Tube Grease Guns, Pistol Grip
- RUD CHAIN PSA Starpoint Eye Bolts, Metric Thread
- TYGON 2375 Chemical Resistant PVC Tubings
- KEO Center Reamers, 3-Flute
- TOUGH GUY Replacement Squeegee Blade
- SPEARS VALVES PVC Clear Y Check Valves, True Union Socket Ends, FKM
- FERVI Hydraulic Folding Cranes
- MI-T-M Strain Reliefs
- SIEMENS Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 4CAK6 Hex Locknut, M5x0.8 Thread Size, With Ext. Tooth Lock Washer, 8 mm Hex Wd., Plain
€40.98 /pack
