FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Inside Dia. | 1.058" |
| Pitch | 2/25" |
| Stock Thickness | 1/25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Digital Multimeters
- Concrete Mixer Accessories
- Durometers
- Calibration Solutions
- Bus Plugs
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- ANVIL AS300H Series Channel With Holes
- ANVIL AS603 Series 2-Hole End Angle
- SMC VALVES Vacuum Pad
- WOODHEAD 130068 Series Connector
- SPEARS VALVES FlameGuard CPVC Reducer Couplings, Socket x Socket
- HOFFMAN Enclosures
- DESTACO 82U50-3 Series Pneumatic Pallet Clamps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 48MPFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for MXL Tooth, 48 Teeth, Aluminium
€4.62 /unit


