FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 48 |
| Compatible Pitch | 3/8" |
| Inside Dia. | 5.004" |
| Overall Flange Width | 0.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Box Cover Accessories
- MIG Accessories
- Wire Terminal Kits
- Precision Ball Screws
- Grease Duct and Hi-Temp Access Doors
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 38 x 13 mm Size
- MARTIN SPROCKET 5V Series Hi-Cap Wedge Stock 3 Groove MST Sheaves
- VESTIL LM Series High Rise Booms, Telescoping
- REGAL Taper Pipe Taps, NPT, TiALN
- METAL WORK Syntesi Series Coalescing Filters
- REES 30.5 mm Legend Plates, Custom
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 48LFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for L Tooth, 48 Teeth, Aluminium
€26.23 /unit


