FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Inside Dia. | 6.879" |
| Outside Dia. | 7.867" |
| Overall Thickness | 1/8" |
| Stock Thickness | 0.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Filter Elements
- Raceway Fittings
- Feeler Gauges
- Indexable Chamfer Mills
- Personal Eye Wash Stations
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Fire Resistant Long Sleeve UnderShirts
- IRONCLAD Cowboy Genuine Leather Gloves
- MILLER ELECTRIC TIG/MIG Task Welding Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 58 mm Opening
- ANVIL AF700SS Series Universal Swivel Attachments, 316 Stainless Steel
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Connector Body 3 P 4 W
- AMERICRAFT MANUFACTURING Blower Weather Cover
- MILWAUKEE VALVE Carbon Steel Check Valves, API Trim 8
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 48HFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for H Tooth, 48 Teeth, Aluminium, 0.5 In Compatible Pitch
€52.51 /unit

