FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 48 |
| Compatible Pitch | 8 mm |
| Inside Dia. | 4.316" |
| Overall Flange Width | 1/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Condenser Fan Blades
- Tool and Appliance Tester Accessories
- Truck Storage Units
- Drain Components
- Pneumatic Test Plug Accessories
- CONDOR Premium Drivers Gloves, Thinsulate
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Standard
- RUD CHAIN LPW-U Lashing Points, Welding
- WEBSTONE Rotating Flanged Ball Valve
- VULCAN HART Oven Liner
- ANVIL Extra Heavy Bevel Swage Nipples
- EATON Moeller Series NZM - Molded Case Circuit Breakers
- BALDWIN ESTATE 5134 Roses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 488MFS Timing Pulley Bar Stock Flange, for HTD Tooth, 48 Teeth, Steel, 8 mm Compatible Pitch
€42.57 /unit

