FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 48 |
| Compatible Pitch | 2 mm |
| Inside Dia. | 1.058" |
| Overall Flange Width | 0.06" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Tiling Miscellaneous Tools
- Wildland Gear Packs and Bags
- Battery Operated Sump Pumps
- Corrugated Tubing
- Definite Purpose Magnetic Contactors
- RUD CHAIN Collar Nuts, Grade 10, Crack Tested
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread,Polypropylene White
- ANVIL AS150EH Series Channels With Elongated Holes
- ANVIL AS3064 Series Post Bases
- PROTO Prick Punch
- DAYTON Limit Switch Lever Arms
- COOPER B-LINE Type 3R Screw Cover Junction Boxes
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Reducing Tees, Socket x SR Fipt SS Collar
- ONSRUD High Performance Roughing/Finishing Bright Finish Carbide Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 482PFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for GT Tooth, 48 Teeth, Aluminium, 2 mm Compatible Pitch
€4.17 /unit


