FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Application | Air, Natural Gas, Oil, Potable Water, Steam |
| Color | Red |
| Connection | Threaded On Both End |
| Connection Type | Threaded On Both Ends |
| Fitting Compatibility | Class 300 |
| Gravity Flow | No |
| Inside Diameter | 1 1/2" |
| Material | Red Brass |
| Material Grade | Astm B43 |
| Maximum Operating Pressure | 184 psi @ 450°F |
| Maximum Operating Temperature | 400°F |
| Maximum Steam Pressure | 731 psi @ 300°F |
| Metal Pipe Construction | Seamless |
| Minimum Operating Temperature | -20°F |
| Nominal Pipe Size | 1 1/2" |
| Outside Dia. | 1 7/8" |
| Overall Length | 3" |
| Pipe Size | 1 1/2" |
| Pressure | 250 psi |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Schedule | 80 |
| Side A Connection Type | Threaded |
| Side A Gender | Male |
| Side A Thread Type | NPT |
| Side B Connection Type | Threaded |
| Side B Gender | Male |
| Side B Thread Type | Npt |
| Standards | Astm B43, Nsf 372, Nsf 61 |
| Temp. Range | -20°F to +400°F |
| Thread Configuration | Threaded On Both Ends |
| Wall Thickness | 0.203" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7412200025 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Schedule | Connection Type | Pressure | Pipe Size | Outside Dia. | Temp. Range | Connection | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
10E695 | 40 | NPT | 125 lbs. | 1/2" | 5/8" | -20°F to +400°F | NPT | Brass | 25 | €463.36 | |
![]() |
467-025P25GR | 40 | NPT | 125 lbs. | 1 1/2" | 1 7/8" | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 25 | €992.78 | |
![]() |
460-001 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €7.23 | |
![]() |
460-015 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €8.47 | |
![]() |
460-020 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €9.25 | |
![]() |
460-025 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €9.31 | |
![]() |
460-030 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €11.09 |
Explore Products
- BLACKBURN (T&B) 54135NP Copper One Hole Lug, Standard Barrel, 5/16 Inch Bolt Size, Nickel Plated
- PROTO J54419/16XL Extra Long Socket Bit 1/2 Drive 9/16 Inch Hex
- MAIN FILTER INC. MF0262045 FC5033F025BS Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 12.59 Inch Height
- ANVIL 2400213944 AS733 Series 6 Hole U Support, Electro-Galvanized Finish
- MARTIN SPROCKET SPP-30
- KMC CONTROLS COV2515Z1 481X35 Cable Clamp, Cushioned, Hot Dipped Galv, 0.4688 In Mounting Hole Dia., 1 1/2 In Clamping Dia., 0.048 In Thk.
- BALDWIN FILTERS PF916 Fuel/hydraulic Filter Element/secondary
- GRAINGER BULK-RS-N70-20 Neoprene Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Trash and Recycling Container Dollies
- Fit Testing
- Two Way Compression Connectors
- Arc Flash Hoods
- ADA Pads
- CONDOR Chainmail Cut Resistant Gloves
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric, Alloy Steel
- RUD CHAIN VRBS Fix Weld On Blocks
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- VIKAN Narrow Hand Brush
- KLEIN TOOLS Cooling Band
- TSUBAKI QD Bushings, Type SH
- CLEVELAND High Performance Roughing/Finishing Carbide Ball End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 467-030X Nipple Red Brass 1 1/2 x 3 In
€66.16 /unit
