FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Application | Air, Natural Gas, Oil, Potable Water, Steam |
| Color | Red |
| Connection | Threaded On Both End |
| Connection Type | Threaded On Both Ends |
| Fitting Compatibility | Class 300 |
| Gravity Flow | No |
| Inside Diameter | 3/4" |
| Material | Red Brass |
| Material Grade | Astm B43 |
| Maximum Operating Pressure | 240 psi @ 450°F |
| Maximum Operating Temperature | 400°F |
| Maximum Steam Pressure | 953 psi @ 300°F |
| Metal Pipe Construction | Seamless |
| Minimum Operating Temperature | -20°F |
| Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Outside Dia. | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Pipe Size | 3/4" |
| Pressure | 250 psi |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Schedule | 80 |
| Side A Connection Type | Threaded |
| Side A Gender | Male |
| Side A Thread Type | NPT |
| Side B Connection Type | Threaded |
| Side B Gender | Male |
| Side B Thread Type | Npt |
| Standards | Astm B43, Nsf 372, Nsf 61 |
| Temp. Range | -20°F to +400°F |
| Thread Configuration | Threaded On Both Ends |
| Wall Thickness | 0.157" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.17 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| HS code | 7412200025 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Schedule | Connection Type | Pressure | Pipe Size | Outside Dia. | Temp. Range | Connection | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
10E695 | 40 | NPT | 125 lbs. | 1/2" | 5/8" | -20°F to +400°F | NPT | Brass | 25 | €463.36 | |
![]() |
467-025P25GR | 40 | NPT | 125 lbs. | 1 1/2" | 1 7/8" | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 25 | €992.78 | |
![]() |
460-001 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €7.23 | |
![]() |
460-015 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €8.47 | |
![]() |
460-020 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €9.25 | |
![]() |
460-025 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €9.31 | |
![]() |
460-030 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €11.09 |
Explore Products
- SANDPIPER 175.227.000 Pad, Carton Top
- OSG 482-1181 Square End Mill, Carbide, Single End, 3 mm Milling Dia., 2 Flutes
- INGERSOLL-RAND Y14-750-K Washer
- AEROQUIP 2070-8-8s Elbow, 45 Deg., 1/2 Inch x 1/2 Inch Size, Male x Female, JIC x JIC, Swivel
- STA-KON 14RB-4X Vinyl Insulated Ring Terminal, 18-14 AWG Wire Size
- APPLETON ELECTRIC MLEDN25P5BUD Led Light Fixture, 95.5W
- T&S B-1115-132XN5CR Workboard Faucet, 4 Inch, Wall Mt., Ceramas, Swivel Gooseneck
- ANVIL 0390064020 2 Imp Schedule 40 316 Stainless Steel Cap
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbide Hole Cutters
- Humidity Controls
- Alloy Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Compartmented Drawer Cabinets
- Air Winches
- REVCOR Replacement Propellers
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- IRONCLAD Workforce All Purpose Use Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling no stop, Press x Press
- PASS AND SEYMOUR Hard Use Weather Resistant Receptacles
- APOLLO VALVES 161S Series Bronze Disc Solder Swing Checks
- HANDLE-IT Single High Starter Guard RailÂ
- DEWALT Screws
- VIEGA PROPRESS Coupling with Stops, SS, Press x Press, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 464-030X Nipple Red Brass 3/4 x 3 In
€26.01 /unit
