FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Application | Air, Natural Gas, Oil, Potable Water, Steam |
| Color | Red |
| Connection Type | Threaded On Both Ends |
| Fitting Compatibility | Class 300 |
| Gravity Flow | No |
| Inside Diameter | 1/4" |
| Length | 10" |
| Material | Red Brass |
| Material Grade | Astm B43 |
| Maximum Operating Pressure | 282 psi @ 450°F |
| Maximum Operating Temperature | 400°F |
| Maximum Steam Pressure | 282 psi @ 450°F |
| Metal Pipe Construction | Seamless |
| Minimum Operating Temperature | -20°F |
| Nominal Pipe Size | 1/4" |
| Outside Dia. | 1/2" |
| Outside Diameter | 17/32" |
| Overall Length | 10" |
| Pipe Size | 1/4" |
| Pressure | 250 psi |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Schedule | 80 |
| Side A Connection Type | Threaded |
| Side A Gender | Male |
| Side A Thread Type | NPT |
| Side B Connection Type | Threaded |
| Side B Gender | Male |
| Side B Thread Type | Npt |
| Standards | Ab 1953, Ansi B1.20.1, Astm B43, Astm B687, Nsf 372 |
| Temp. Range | -20°F to +400°F |
| Thread Configuration | Threaded On Both Ends |
| Wall Thickness | 0.123" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.21 |
| Ship height (cm) | 1.52 |
| Ship length (cm) | 25.4 |
| Ship width (cm) | 1.52 |
| HS code | 7412200025 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Schedule | Connection Type | Pressure | Pipe Size | Outside Dia. | Type | Temp. Range | Connection | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
10E695 | 40 | NPT | 125 lbs. | 1/2" | 5/8" | Nipple | -20°F to +400°F | NPT | 25 | €463.36 | |
![]() |
467-025P25GR | 40 | NPT | 125 lbs. | 1 1/2" | 1 7/8" | Nipple | -20°F to +400°F | NPT | 25 | €992.78 | |
![]() |
460-001 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | Nipple | -20°F to +400°F | NPT | 1 | €7.23 | |
![]() |
460-015 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | Nipple | -20°F to +400°F | NPT | 1 | €8.47 | |
![]() |
460-020 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | Nipple | -20°F to +400°F | NPT | 1 | €9.25 | |
![]() |
460-025 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | Nipple | -20°F to +400°F | NPT | 1 | €9.31 | |
![]() |
460-030 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | Nipple | -20°F to +400°F | NPT | 1 | €11.09 |
Explore Products
- DIXON SPR-LCE2A200 Relief Valve, 2 Inch Size, 316 Stainless Steel
- MAIN FILTER INC. MF0416973 SH63284 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron Rating, Buna Seal, 6.81 Inch Height
- WINTERS INSTRUMENTS D81WIR1.5CCVSF2N Isolation Ring, Wafer Sensor, 1.5 Inch, Cs Centre, Viton, Cs Plates, Filled, Ss Winconnect
- 80/20 40-2119-1841.5 40 Series Aluminum T Slot Cover Anodize 1841.5 Stock Bar
- MORSE CUTTING TOOLS 12053 Jobber, 3/8 Length, Left Hand, High Speed Steel, Bright
- COXREELS 690-2-SP Replacement Spring, With Canister, Steel
- DAYTON 71480800G Washer, Lock
- SEALMASTER USTU5000AE-308-C Take Up Bearing, 3.5 Inch Bore, 1.81 Inch Slot Width, 6.81 Inch Slot to Slot Distance
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
Explore More
- KEYSHAFT
- Sander Grinder Wire Brushes
- Corrugated Shelf Bins and Dividers
- Chain Link Fence Hardware
- Solid Rivets
- ForkLift And Attachment Accessories
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Fine
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ANSELL 59-801 Hyflex Protective Sleeves
- MEMPHIS GLOVE Select Grade Leather Drivers Work Gloves
- IRONCLAD Tuff Chix Work Gloves
- MARCOM Conflict Resolution
- SPEARS VALVES CPVC Premium Actuated True Union 2000 Industrial Pneumatic Ball Valves, SR Thread, FKM
- GROVE GEAR GR Series, WBMQ-L Style, 815 Size, Ironman Worm Gear Reducers
- GRAINGER Bronze Sheets And Plates
- BLACK & DECKER O-Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 461-100X Nipple Red Brass 1/4 x 10 In
€39.91 /unit
