FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Nipple |
| Application | Air, Natural Gas, Oil, Potable Water, Steam |
| Color | Red |
| Connection | BSPT x NPT |
| Connection Type | BSPT x NPT |
| Fitting Compatibility | Class 150 |
| Gravity Flow | No |
| Inside Diameter | 1/4" |
| Material | Red Brass |
| Material Grade | Astm B43 |
| Maximum Operating Pressure | 201 psi @ 450°F |
| Maximum Operating Temperature | 400°F |
| Maximum Steam Pressure | 282 psi @ 450°F |
| Metal Pipe Construction | Seamless |
| Minimum Operating Temperature | -20°F |
| Nominal Pipe Size | 1/4" |
| Outside Dia. | 1/2" |
| Outside Diameter | 9/16" |
| Overall Length | 4" |
| Pipe Size | 1/4" |
| Pressure | 200 psi |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Schedule | 40 |
| Side A Connection Type | Threaded |
| Side A Gender | Male |
| Side A Thread Type | BSPT |
| Side B Connection Type | Threaded |
| Side B Gender | Male |
| Side B Thread Type | Npt |
| Standards | Ansi B1.20.1, Astm B43, Astm B687, Bs 21, Nsf 372 |
| Temp. Range | -20°F to +400°F |
| Thread Configuration | Threaded On Both Ends |
| Type | Nipple |
| Wall Thickness | 0.082" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 1.52 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 1.52 |
| HS code | 7412200025 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Schedule | Connection Type | Pressure | Pipe Size | Outside Dia. | Temp. Range | Connection | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
10E695 | 40 | NPT | 125 lbs. | 1/2" | 5/8" | -20°F to +400°F | NPT | Brass | 25 | €463.36 | |
![]() |
467-025P25GR | 40 | NPT | 125 lbs. | 1 1/2" | 1 7/8" | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 25 | €992.78 | |
![]() |
460-001 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €7.23 | |
![]() |
460-015 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €8.47 | |
![]() |
460-020 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €9.25 | |
![]() |
460-025 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €9.31 | |
![]() |
460-030 | 40 | NPT | 125 psi | 1/8" | - | -20°F to +400°F | NPT | Red Brass | 1 | €11.09 |
Explore Products
- BOSTON GEAR L509-6 Rack Gear, 14 1/2 Deg. Pressure Angle, 20 Diametral Pitch, Steel
- MAIN FILTER INC. MF0336913 HC8400FKP39Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 38.58 Inch Height
- SLOAN 0308038
- APPLETON ELECTRIC KPWBP1775J1GMT Metal Halide Light Fixture, 175W
- TEADIT SW316P.6.300 Metalflex Spiral Wound Gasket, 913, 6 Inch Size, 300# Class, 316/PTFE Winding, CS Outer
- WINTERS INSTRUMENTS DPG213 Gauge, 2.5 Inch, Dial, 0/60 Psi, Abs Case, Rubber Boot, 1/4 Inch, Npt Lm
- HOYT K168 Replacement Contact Kit 600vac 1p
- BISHOP-WISECARVER BL4404
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Drafting Compasses
- Planer Accessories
- Hedge Trimmers
- Cabinet Accessory
- Temporary Environmental Containment Unit Accessories
- DICKSON 4 Inch Charts
- LOUISVILLE FXP1800HD Series Fiberglass Pinnacle Platform Ladders
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Printed Graduations
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 19 mm Size
- ZSI-FOSTER Beta Standard Series Cover Plates, Stainless Steel
- CEMENTEX USA Four Way Grounding Sets
- LINN GEAR Type A Sprockets, 160 Chain
- WALTER TOOLS General Purpose Chip Free Thread Forming Taps
- ZURN ZEMS6003AV-IS-MOB-W1 AquaVantage Exposed Flush Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 461-040BSNP Nipple 1/4 x 4 Inch Length Red Brass
€17.20 /unit
