FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 44 |
| Compatible Pitch | 3/8" |
| Inside Dia. | 4.504" |
| Outside Dia. | 5.474" |
| Overall Flange Width | 0.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Scale Accessories
- Phasing and Motor Rotation Meters
- Mobile Workstations
- Piano Hinges
- Carpet/Rug/Mat Accessories
- CONDOR Goatskin Leather Tan Driver Gloves
- DESTACO 374-M Series Pull Action Latch Clamps
- ALLANSON Electronic Oil Ignitors
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- BATTALION Heavy Duty Hydraulic Door Closer
- FERVI Modular Vise
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Compression Springs
- SHARPE VALVES Gate Valves
- BUSSMANN MDA Series Glass And Ceramic Tube Fuses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 44LFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for L Tooth, 44 Teeth, Aluminium
€24.26 /unit

