FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Compression Spring |
| End Type | Closed, Not Grounded |
| Finish | Plain |
| Free Length | 0.75" |
| Grade | Grade 302 |
| Inner Dia. | 0.2" to 0.24" |
| Large Outside Dia. | 0.600" |
| Load @ 50% Free Length | 1.8 lbs. |
| Load @ 50% Free Length (lbs.) | 1.80 |
| Load @ Solid (lbs.) | 3.30 |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Inside Diameter | 6/25" |
| Max. Outside Diameter | 0.6" |
| Min. Inside Diameter | 1/5" |
| Min. Outside Diameter | 7/25" |
| Number Of Coils (turns) | 3.8 |
| Operating Temp. Range | Not Rated |
| Outer Dia. | 0.28" to 0.6" |
| Product Type | Compression Spring |
| Small Outside Dia. | 0.281" |
| Solid Height | 2/25" |
| Solid Length | 0.08" |
| Spring Rate | 4.81 lbs.-in. |
| Spring Rate (stiffness) | 4.81 lbs./in. |
| Spring Shape | Conical |
| Standards | Astm A313 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Total Active Coils | 3.8 |
| Type | Conical |
| Wire Dia. | 0.03" |
| Wire Type | Round |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.79 |
| Ship length (cm) | 2.79 |
| Ship width (cm) | 2.79 |
| HS code | 7320205045 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Outer Dia. | Wire Dia. | Spring Rate (stiffness) | End Type | Type | Free Length | Load Capacity | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1NBV1 | Steel | 0.25" | 0.03" | 9.58 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1" | Not Rated | 12 | €7.93 | |
| 1NBV2 | Steel | 0.31" | 0.03" | 5.8 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1" | Not Rated | 12 | €8.70 | |
| 1NBV3 | Steel | 0.31" | 0.03" | 13.58 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1" | Not Rated | 12 | €9.31 | |
| 1NBV4 | Steel | 0.19" | 0.02" | 5.09 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1.25" | Not Rated | 12 | €7.13 | |
| 1NBV5 | Steel | 0.38" | 0.03" | 5.22 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1.25" | Not Rated | 12 | €17.68 | |
| 1NBV6 | Steel | 0.31" | 0.03" | 8.75 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1.5" | Not Rated | 12 | €20.33 | |
| 1NBV7 | Steel | 0.375" | 0.048" | 20.33 lbs./in. | Closed, Not Ground | Utility | 1.5" | Not Rated | 12 | €11.12 |
Explore Products
- GOODWRAPPERS OXOP56012GR Hand Stretch Wrap Green 1000ft.l 5 Inch W
- MAIN FILTER INC. MF0416608 H8208MDVL Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 8.18 Inch Height
- 3M 7000047448 70002408055 / 03100 / 471 Vinyl Tape, Transparent, 1 Inch x 36 yd, 5.2 mil
- EATON EHD1010L Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Ehd Type, 1-Pole, 10A, Line And Load, 50/60 Hz
- SPEARS VALVES 837-248BC Reducer Bushing, Spigot x Socket, Schedule 80, 2 x 3/4 Size, PVC
- PARKER N6UC6 Union, Nylon, For 3/8 Inch x 3/8 Inch Tube OD, Compression x Compression, Fast & Tite
- CEMENTEX USA IS38-24M Socket, 3/8 Inch Square Drive, 24mm Size, 12 Points
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Cleaning Accessories
- Mechanical Actuators
- Milling Machine T-Nuts
- LED Drivers
- Soil Testing Probes
- DWYER INSTRUMENTS ISDP Series Intrinsically Safe Differential Pressure Transmitters
- MCR SAFETY Leather Drivers Cream Work Gloves
- ANVIL AS993 Series Inside Clevises
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting 45 Deg. Elbows, Spigot x Socket
- SPEARS VALVES PVC Class 100 IPS Fabricated Fitting 11-1/4 Deg. Elbows, Socket x Socket
- DAYTON Lower Blades
- SIOUX CHIEF PickUp Talon Plastic CTS Supply Hangers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1NDA3 Compression Spring, 4.81 lbs/In Stiffness Rate, 3.3 lbs Load Capacity, Stainless Steel
€4.95 /unit
