FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Compression Spring |
| Deflection @ Load | 0.63" |
| End Type | Closed, Grounded |
| Finish | Plain |
| Free Length | 0.875" |
| Grade | Grade 302 |
| Inner Dia. | 0.26" |
| Load Capacity | 1.57 lbs. |
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Coils (turns) | 5.22 |
| Operating Temp. Range | Not Rated |
| Outer Dia. | 0.3" |
| Product Type | Compression Spring |
| Solid Height | 0.17" |
| Solid Length | 0.17" |
| Spring Rate | 2.61 lbs.-in. |
| Spring Rate (stiffness) | 2.61 lbs./in. |
| Spring Shape | Cylindrical |
| Standards | Astm A313 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Total Active Coils | 5.22 |
| Type | Precision |
| Wire Dia. | 0.02" |
| Wire Type | Round |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 2.79 |
| Ship length (cm) | 2.79 |
| Ship width (cm) | 2.79 |
| HS code | 7320201000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Outer Dia. | Wire Dia. | Spring Rate (stiffness) | End Type | Type | Free Length | Load Capacity | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1NBV1 | Steel | 0.25" | 0.03" | 9.58 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1" | Not Rated | 12 | €7.93 | |
| 1NBV2 | Steel | 0.31" | 0.03" | 5.8 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1" | Not Rated | 12 | €8.70 | |
| 1NBV3 | Steel | 0.31" | 0.03" | 13.58 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1" | Not Rated | 12 | €9.31 | |
| 1NBV4 | Steel | 0.19" | 0.02" | 5.09 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1.25" | Not Rated | 12 | €7.13 | |
| 1NBV5 | Steel | 0.38" | 0.03" | 5.22 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1.25" | Not Rated | 12 | €17.68 | |
| 1NBV6 | Steel | 0.31" | 0.03" | 8.75 lbs./in. | Closed, Not Grounded | Utility | 1.5" | Not Rated | 12 | €20.33 | |
| 1NBV7 | Steel | 0.375" | 0.048" | 20.33 lbs./in. | Closed, Not Ground | Utility | 1.5" | Not Rated | 12 | €11.12 |
Explore Products
- INGERSOLL-RAND F15-120-Z
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 5500 Gasket Fibre, 1200 PSI, Nitrile Binder
- FABORY U04110.050.0200 Tap Bolt, 1/2 In - 13 Thread Size, Steel, 2 In Lg., 3/4 In Head Wd., 150000 psi TS
- B & P MANUFACTURING AHTD-3048 Dock Board, 30 x 48 Inch Size, 800 Lbs Capacity, 9 Inch Leg Length
- AMERICRAFT MANUFACTURING L942-3-3-EXP Exhaust Fan, Explosion Proof, High Pressure, Size 42 Inch, 3 Phase, 3 HP
- SLOAN 3851194 Sink, 3 Stations
- EATON ECS98Z1BAK-C1C47 Combo Soft Starter, Reduced Voltage, 230V, 400A Circuit Breaker Rating
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Helmet Accessories
- Cordless Ratchets
- Hazardous Location Motors
- Pocket Thermometers
- Tire Mounting and Demounting Tools
- CONDOR Chemical Resistant Gloves, 15 Mil Thick, Diamond, Green
- DICKSON Pressure Data Loggers
- KEO High Performance Spotting Drills, 142 Degrees Point Angle, Carbide
- DIXON NPT Threaded Female Reducing Tees
- SPEARS VALVES Labwaste CPVC Corrosive Waste Drainage Reducing Double Wyes, All Hub
- HYDE Knifes
- LEGRIS 3018 Series Banjo
- GREENLEE Gator Battery-Powered 15-Ton Crimping Tools
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1NCK7 Compression Spring, 2.61 lbs/In Stiffness Rate, 1.57 lbs Load Capacity, Stainless Steel
€13.06 /pack
