FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Extension Spring |
| Color | Gray |
| Elastic Limit | 4.23" |
| End Type | Crossover Center Loops |
| Extended Length | 7 23/32" |
| Finish | Zinc Plated |
| Free Length | 4" |
| Hook Length | 7/64" |
| Load | 1.04 lbs. |
| Material | HDMB |
| Outside Dia. | 1/8" |
| Outside Diameter | 0.13" |
| Overall Length | 4" |
| Product Type | Extension Spring |
| Spring Rate | 0.3 lbs.-in. |
| Standards | ASTM A227 |
| System Of Measurement | Imperial/Metric |
| Total Active Coils | 233.7 |
| Type | Utility |
| Wire Dia. | 0.016" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 0.76 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7320205020 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Finish | Material | Spring Rate | Load | Wire Dia. | Outside Dia. | Deflection @ Load | End Type | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1MZX5 | Zinc Plated | HDMB | 3.22 lbs.-in. | 2.3 lbs. | 0.023" | 0.188" | 0.55" | Crossover Center Loops | 12 | €14.13 | |
| 1MZX6 | Zinc Plated | HDMB | 5.21 lbs.-in. | 3.28 lbs. | 0.029" | 1/4" | 1/2" | Crossover Center Loops | 12 | €19.31 | |
| 1MZX7 | Zinc Plated | HDMB | 3 lbs.-in. | 2.62 lbs. | 0.029" | - | 0.73" | Crossover Center Loops | 12 | €19.18 | |
| 1MZX8 | Zinc Plated | HDMB | 8.56 lbs.-in. | 4.65 lbs. | 0.035" | - | 0.43" | Crossover Center Loops | 12 | €19.17 | |
| 1MZX9 | Zinc Plated | HDMB | 2.44 lbs.-in. | 2.33 lbs. | 0.023" | 0.188" | 0.74" | Crossover Center Loops | 12 | €22.97 | |
| 1MZY1 | Zinc Plated | HDMB | 3.28 lbs.-in. | 3.31 lbs. | 0.029" | 1/4" | 0.81" | Crossover Center Loops | 12 | €19.31 | |
| 1MZY2 | Zinc Plated | HDMB | 1.91 lbs.-in. | 2.62 lbs. | 0.029" | 0.312" | 1.15" | Crossover Center Loops | 12 | €20.00 |
Explore Products
- VULCAN HART 704594 Upper Flue Box Rear Panel
- VEE GEE 6604DS-04 Hydrometer Specific Gravity/baume 165mml
- SMC VALVES NCMKB075-0500S Round Body Cylinder, .75 Inch Size
- TITAN FASTENERS BTW04008
- HEXARMOR 2132-CYT-S (7) Mechanics Gloves, Size S, Full Finger, Synthetic Leather, Hook-and-Loop Cuff, Tan, 1 Pair
- THOMAS & BETTS TCF075-67SS6 Conduit Fitting, 3/4 Inch Size
- ANSELL GR40-T-92-122-05 Chemical Resistant Coverall, Light Duty, Taped/Welded Seam, Green
- BUSSMANN C4559-12 Barrier Terminal Block
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigerant Pressure Regulators
- Automotive Specialized Tools
- Scroll Saw Blades
- Tachometer Sensors
- CB Radios
- REVCOR Heavy Duty Propeller
- AKRO-MILS 30080 Shelfmax Shelf Bins
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Cowhide Leather
- CONDOR General Purpose Gloves, Black/White, Smooth Nitrile
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- INCOM MANUFACTURING Floor Marking Tapes
- ECONOLINE Abrasive Blasting Cabinets
- GROHE Extensions
- LITTELFUSE 287 ATO Series Automotive Blade Fuses
- AMETEK LAMB Brushed Motors, 5.7 Frame Size, 230V, Tangential, 2 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1NAC9 Extension Spring Utility Steel 4 Overall Length 1/8 Outer Dia -
€29.53 /pack
