FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Elbow, 90 Degrees |
| Basic Fitting Shape | Elbow |
| Body Material | Forged Steel |
| Class | Class 3000 |
| Color | Black |
| Connection Type | FNPT |
| Fitting Side A Gender | Female |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 2" |
| Fitting Side A Pipe Threading | 11 1/2" |
| Fitting Side A Type | NPT |
| Fitting Side B Gender | Female |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 2" |
| Fitting Side B Pipe Threading | 11.5 |
| Fitting Side B Type | NPT |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Max. Pressure | 3000 psi @ 72°F |
| Pipe Fitting Material | Forged Steel |
| Pipe Size | 2" |
| Specific Fitting Angle | 90° |
| Specific Fitting Shape | Elbow |
| Standards | Asme B16.11, Astm A105 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.9 |
| Ship height (cm) | 8.89 |
| Ship length (cm) | 10.16 |
| Ship width (cm) | 10.16 |
| HS code | 7307929000 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Model | Class | Pipe Size | Connection Type | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side A Type | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Fitting Side B Type | Fitting Side A Pipe Threading | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1LBU1 | Class 300 | 1/4" | FNPT | 1/4" | NPT | 1/4" | NPT | 18 | €10.41 | |
| 1LBU2 | Class 300 | 3/8" | FNPT | 3/8" | NPT | 3/8" | NPT | 18 | €9.63 | |
| 1LBU3 | Class 300 | 1/2" | FNPT | 1/2" | NPT | 1/2" | NPT | 14 | €14.84 | |
| 1LBU4 | Class 300 | 3/4" | FNPT | 3/4" | NPT | 3/4" | NPT | 14 | €22.05 | |
| 1LBU5 | Class 300 | 1" | FNPT | 1" | NPT | 1" | NPT | 11 1/2" | €34.10 | |
| 1LBU6 | Class 300 | 1 1/4" | FNPT | 1 1/4" | NPT | 1 1/4" | NPT | 11 1/2" | €42.93 | |
| 1LBU7 | Class 300 | 1 1/2" | FNPT | 1 1/2" | NPT | 1 1/2" | NPT | 11 1/2" | €55.19 |
Explore Products
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Scullery Sinks
- Water Hammer Arrestors
- Voltage Detectors
- Water Pressure Reducing Valves
- Drum Rackers
- AKRO-MILS 30235 Akrobins Plastic Storage Bins
- CHICAGO PNEUMATIC Positive Clutch & Direct Drive Screwdrivers
- LAMP ESR3 Series Full Extension Drawer Slides
- MUELLER INDUSTRIES 758 Iron Body Y Strainers
- GRAINGER Expanded Carbon Steel Sheets
- 3M 4100 White Super Polish Pads
- DIXON Air Chief ARO Interchange Semi-Automatic Male Threaded Couplers
- PELICAN Protective Transport Cases
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1MMU9 Elbow 90 Degree 2 Inch Npt
€119.83 /unit
