APPROVED VENDOR 1APA2 Industrial Wire Shelving H74 W72 Chrome
Get it by Friday, Apr 10
5.00% off
€873.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wire Shelving Unit |
| Color | Silver |
| Depth | 24" |
| Height | 74" |
| Includes | (4) Posts |
| Load Capacity Per Shelf | 600 lbs. |
| Material | Steel |
| Number Of Shelves | 4 |
| Overall Depth | 24" |
| Overall Height | 74" |
| Overall Width | 72" |
| Recommended Environments | Dry |
| Shelf Adjustment Type | Split Sleeve |
| Shelf Adjustments | 1" |
| Shelf Capacity | 600 lbs. |
| Shelving Configuration | Starter |
| Shelving Type | Starter |
| Whole Unit Load Capacity | 2000 lbs. |
| Wire Shelving Finish | Chrome Plated |
| Wire Shelving Material | Steel |
| Wire Shelving Type | Starter |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 49.95 |
| Ship height (cm) | 17.53 |
| Ship length (cm) | 185.17 |
| Ship width (cm) | 64.01 |
| HS code | 9403200020 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Overall Width | Overall Depth | Overall Height | Load Capacity Per Shelf | Whole Unit Load Capacity | Shelf Capacity | Shelving Configuration | Number Of Shelves | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1APA1 | 60" | 24" | 74" | 600 lbs. | 2000 lbs. | 600 lbs. | Starter | 4 | €471.74 | |
| 1PGF1 | 72" | 18" | 63" | 600 lbs. | 2000 lbs. | 600 lbs. | Starter | 4 | €640.35 | |
| 1PGF5 | 48" | 24" | 63" | 800 lbs. | 2000 lbs. | 800 lbs. | Starter | 4 | €476.57 | |
| 1PGF6 | 60" | 24" | 63" | 600 lbs. | 2000 lbs. | 600 lbs. | Starter | 4 | €585.10 | |
| 1PGF7 | 72" | 24" | 63" | 600 lbs. | 2000 lbs. | 600 lbs. | Starter | 4 | €719.00 | |
| 1PGG2 | 48" | 18" | 74" | 800 lbs. | 2400 lbs. | 800 lbs. | Starter | 4 | €347.80 | |
| 1PGG3 | 60" | 18" | 74" | 600 lbs. | 2000 lbs. | 600 lbs. | Starter | 4 | €388.61 |
Explore Products
- RULAND MANUFACTURING PCMR29-11-6-A 11mm x 6mm Four Beam Coupling, Aluminum, Clamp Style, 28.6mm OD, 38.1mm Lg.
- TB WOODS 350014M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Neoprene, 85mm Belt Width, 3500mm Pitch Length
- OSG 215-4331 Screw Machine Drill Bit, 11 mm Size, 87 mm Overall Length
- MICRO 100 SHRM-200-4X Carbide End Mill 20 Mm Cut 45 Mm 4 Flutes
- HUMBOLDT HC-2960SBA.45 Slotted Button Adapter, 4.5mm
- STARRETT 99329-12-06 Band Saw Blade, 1 Inch Blade Width, 12 Feet 6 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- TITAN FASTENERS AGU06224
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Hairnets Bouffants and Beard Nets
- Differential Pressure Gauge Accessories
- Oil Switch and Alarm
- Gear Lockers
- Brake Lines
- KRYTOX XHT-1000 Series Extreme High Temperature PFPE Oil
- MAYHEW TOOLS Half Round Nose Chisels
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 89 mm Opening
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Locking Pliers
- SMC VALVES Modular
- WINTERS INSTRUMENTS Thermowells
- CUSHMAN Torsion Springs
- MORSE CUTTING TOOLS 5423 Series Drills, Carbide Tipped
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1APA2 Industrial Wire Shelving H74 W72 Chrome
€919.24 /unit
