FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 19 |
| Compatible Pitch | 3 mm |
| Inside Dia. | 0.543" |
| Material Thickness | 0.032" |
| Outside Dia. | 0.815" |
| Overall Flange Width | 0.052" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Trash and Recycling Container Dollies
- Keyway Broaches
- Safety Banners and Posters
- Repair and Inspection Tags
- Hand Scrapers
- CONDOR Chemical Resistant Sleeve Aprons
- MEMPHIS GLOVE NXG Gray PU Work Gloves
- DESTACO 5305 Series Horizontal Hold Down Clamps
- JOHN GUEST Union Tees, Acetal Gray
- TEMPCO EHR Series Silicone Rubber Enclosure Heaters
- COOPER B-LINE Twirl Nuts
- SANDUSKY LEE Shelving Units
- NORTON ABRASIVES 57A AO Bench And Pedestal Wheels, Type 01
- BETA TOOLS C51 Series Trolleys
- BALDWIN ESTATE Napa Handlesets With Curve Levers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 193MFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for HTD Tooth, 19 Teeth, Aluminium, 3 mm Compatible Pitch
€2.98 /unit

