FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 18 |
| Compatible Pitch | 3 mm |
| Inside Dia. | 0.504" |
| Material Thickness | 0.032" |
| Overall Flange Width | 0.052" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
Explore More
- KEYSHAFT
- Straight Wall Containers
- Bench and Floor Scales
- Brass Pipe Fittings
- Butane Torches
- Purge and Fill Valves
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Cowhide Leather Gray Palm Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, Black
- SUNDSTROM SAFETY Correction Lenses
- REESE Trailer Jacks
- DAYTON V Belts
- ENPAC Catch Basin Insert
- DAYTON Oil Seals
- ENERPAC IC Series Pendant
- JAMCO Stainless Steel Work Stands, 3 Shelves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 183MFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for HTD Tooth, 18 Teeth, Aluminium, 3 mm Compatible Pitch
€2.88 /unit

