FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 17 |
| Compatible Pitch | 3 mm |
| Inside Dia. | 0.452" |
| Material Thickness | 0.032" |
| Overall Flange Width | 0.052" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
Explore More
- KEYSHAFT
- Fire Hose and Hydrant Valve Accessories
- Compression and Die Springs
- Plate and Beam Lifting Clamps
- Radial Blade Blower, Direct Drive
- Lifting Slings for Tea Cup Pipe Lifters
- VIEGA PROPRESS 45 Degree Elbows, SS, Press x Press, FKM Seal
- REESE Chrome Hitch Balls
- GLOBE SCIENTIFIC Snap Caps with Two Thumb Tabs, For 16 mm Tubes
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Screwcap
- ENPAC Poly-Top
- WESCO Stair Climbing Appliance Hand Truck Accessories
- GROTE Grommets
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- GROVE GEAR GRG Series, BM-L Style, 821 Size, Ironman Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 173MFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for HTD Tooth, 17 Teeth, Aluminium, 3 mm Compatible Pitch
€2.78 /unit

