FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 16 |
| Compatible Pitch | 2 mm |
| Material Thickness | 0.025" |
| Overall Flange Width | 0.045" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
Explore More
- KEYSHAFT
- Bin And Box Accessories
- Arbor and Mandrel Mount Sanding Discs
- Hand Lamps
- Pushbutton Lamp Modules
- Receptacle and GFCI Tester Accessories
- MCR SAFETY Neomax Neoprene Coated Green Work Gloves
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 45 Deg. Elbow
- TEMPCO CRR Series E-Mitters
- MSI AC Adapter
- TRACERLINE UV Leak Detection Dye, 1 Oz Size
- BALDOR / DODGE SCM, Narrow-Slot Takeup, Ball Bearings
- CHAINFLEX Spindles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 162PFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for GT Tooth, 16 Teeth, Aluminium, 2 mm Compatible Pitch
€2.78 /unit

