FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Film Tape |
| Adhesion Strength | 30 oz./in. |
| Adhesion To Steel | 30 oz./in. |
| Adhesive | Acrylic |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Brand & Series | Tapecase Ba Series |
| Color | Amber |
| Common Industry | Assembly & Manufacturing, Electronics, General Maintenance & Repair |
| Environment | Indoor And Outdoor |
| Imperial Tape Length | 5 yd. |
| Length | 5 yd. |
| Material | Polyimide |
| Maximum Tape Performance Temperature | 350°F |
| Metric Tape Length | 4.6m |
| Metric Tape Width | 50.8 mm |
| Minimum Tape Performance Temperature | -20°F |
| Performance Temp. | -20°F to +350°F |
| Product Form | Continuous Roll |
| Shape | Continuous Roll |
| Surface Compatibility | Metal |
| Tape Adhesive Format | Single-Sided |
| Tape Adhesive Material | Acrylic |
| Tape Backing Construction | Film |
| Tape Backing Material | Polyimide Film |
| Tape Color | Brown |
| Tape Elongation | Not Rated |
| Tape Size W X L | 2" x 5 yd. |
| Tape Sub-type | High Temperature Polyimide Film Masking Tape |
| Tape Tensile Strength | 30 lbs./in. |
| Tape Thickness | 2.5 mil. |
| Tape Type | High Temperature Film Masking Tape |
| Tensile Strength | 30 lbs.-in. |
| Thickness | 2.5 mil. |
| Width | 2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 7.62 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 3919102055 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Tensile Strength | Tape Color | Tape Thickness | Tape Backing Material | Tape Adhesive Material | Adhesion To Steel | Environment | Adhesion Strength | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
15C550 | 32 lbs.-in. | Brown | 2.6 mil. | Polyimide Film | Silicone | 22 oz./in. | Indoor And Outdoor | 22 oz./in. | 1 | €9.53 | |
![]() |
15C551 | 32 lbs.-in. | Brown | 2.6 mil. | Polyimide Film | Silicone | 22 oz./in. | Indoor And Outdoor | 22 oz./in. | 1 | €16.21 | |
![]() |
15C553 | 32 lbs.-in. | Brown | 2.6 mil. | Polyimide Film | Silicone | 22 oz./in. | Indoor And Outdoor | 22 oz./in. | 1 | €29.05 | |
![]() |
15C555 | 32 lbs.-in. | Brown | 2.6 mil. | Polyimide Film | Silicone | 22 oz./in. | Indoor And Outdoor | 22 oz./in. | 1 | €28.87 | |
![]() |
15C556 | 32 lbs.-in. | Brown | 2.6 mil. | Polyimide Film | Silicone | 22 oz./in. | Indoor And Outdoor | 22 oz./in. | 1 | €56.77 | |
![]() |
15C557 | 32 lbs.-in. | Brown | 2.6 mil. | Polyimide Film | Silicone | 22 oz./in. | Indoor And Outdoor | 22 oz./in. | 1 | €98.04 | |
![]() |
15C558 | 32 lbs.-in. | Brown | 2.6 mil. | Polyimide Film | Silicone | 22 oz./in. | Indoor And Outdoor | 22 oz./in. | 1 | €103.56 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Ball Screw Support Bearings
- Pipe Straps
- Agricultural Disc Bearings
- C-Hook Pipe Lifters
- Busplug Hooksticks and Accessories
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, 5H, Metric Coarse
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Lime
- LUMAPRO Hand Lamp Cord Reels
- LUMAPRO Landscape Lights, Bullet Floodlight
- ANVIL 212FP Series Seismic Bracing Clamps
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1 3/8-6 Unc Lh
- GARLAND MFG Switches
- VESTIL Cantilever Rack Kits
- NIBCO U51TB-V Series Ball Valves, Model D, Universal End, Tru-Bloc True Union, Corzan HP CPVC Schedule 80, FKM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TAPECASE 15C625 Film Tape Polyimide Amber 2 Inch x 5 Yard
€21.51 /unit
