FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 15 |
| Compatible Pitch | 3 mm |
| Inside Dia. | 0.426" |
| Material Thickness | 0.032" |
| Outside Dia. | 0.685" |
| Overall Flange Width | 0.052" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Brushes
- Sleeve and Thimble Kits
- Laboratory Mixer Accessories
- Universal Joint Boots
- Trailer Hitches and Step Bumper Hitches
- DICKSON 6 Inch Charts
- ADB HOIST RINGS MFG. Bolt Type Anchor Shackles
- ANSELL 58-330 Alphatec Aquadri Gloves
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 316 Stainless Steel Element
- BURNDY GRC Type Mechanical Ground Rod Clamps
- SPILFYTER Universal Sorbent Roll
- SPEEDAIRE Double Acting NFPA Air Cylinder, Clevis Mount, 2-1/2" Bore Diameter
- DAYTON Heavy Duty Potentiometers, 30mm
- MILLER BY HONEYWELL Aircore Positioning Full Body Harnesses, Green
- MILWAUKEE Wrenches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 153MFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for HTD Tooth, 15 Teeth, Aluminium, 3 mm Compatible Pitch
€2.73 /unit


