FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 14 |
| Compatible Pitch | 1/2" |
| Inside Dia. | 1.754" |
| Overall Flange Width | 1/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
Explore More
- KEYSHAFT
- Depressed Center Wheels
- Light Curtains
- Motor Starter Enclosures
- Eye Pulleys and Snaps
- Temperature Controlled Rooms
- MECHANIX Carbon X Level 10 Heat Resistant Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Full Finger, Nitrile Coating, Palm Dipped
- KRYTOX GPL 223 Series Anti Corrosion Grease
- DWYER INSTRUMENTS SFI-300 Series Midwest Sight Flow Indicators
- LAMP Soft-closing Lid Stay
- PETERSEN PRODUCTS Pneumatic Hot Tap Adapter
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS ESD Diagonal Cutters
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, 304 Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 14HFS Timing Pulley Bar Stock Flange, for H Tooth, 14 Teeth, Steel, 0.5 Inch Compatible Pitch
€14.13 /unit


