FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 14 |
| Compatible Pitch | 2 mm |
| Material Thickness | 0.025" |
| Overall Flange Width | 0.045" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Carpet/Rug/Mat Accessories
- Definite Purpose Magnetic Contactors
- Electrical Control Pilot Lights
- Porcelain Labware
- Gouging Electrodes
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Shirred Cuff, Yellow
- LOUISVILLE AS2100 Series Aluminum Step Ladders
- DESTACO 207 Series Vertical Hold Down Clamps, Straight Base, U Bar
- YELLOW JACKET 1/4 Inch Compact Ball Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers
- GRAINGER Bag Sealing Tape
- INGERSOLL-RAND Cordless Impact Wrenches
- KIMBLE CHASE PTFE Bevel Seal Hose Inlet Adapters
- HUB CITY 3202 Series PowerCubeX Worm Gear Reducers
- HUB CITY SSW154 Series Cleanline Worm Gear Reducers, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 142PFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for GT Tooth, 14 Teeth, Aluminium, 2 mm Compatible Pitch
€2.63 /unit


