FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Compatible No. Of Teeth | 13 |
| Compatible Pitch | 3/8" |
| Inside Dia. | 1.276" |
| Overall Flange Width | 0.09" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Flangette Bearings
- Aluminized Hoods Gloves and Sleeves
- Fume Extractor Arms
- Autoclaves
- MCR SAFETY Select Shoulder Split Leather Palm Work Gloves
- LOC-LINE 1/4 Inch Sockets To 1/8 Inch FNPT Connectors
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 13 mm Tubes
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- CARLING TECHNOLOGIES On/Off Rocker Switch
- TRIPP LITE 12 Outlet Surge Protection Strip
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Industrial 3-Way Vertical Ball Valves, BSP Threaded, EPDM, Metric
- ACCURIDE 2109 Series Light Duty Slides With Lever Disconnect
- OSG General Purpose Roughing/Finishing Carbide Corner Radius End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 13LFA Timing Pulley Bar Stock Flange, for L Tooth, 13 Teeth, Aluminium
€6.23 /unit

