FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Timing Pulley |
| Outside Dia. | 2.577" |
| Pitch | 2/25" |
| Pitch Dia. | 2.597" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Tanks
- Laboratory Mixer Accessories
- Enclosure Window and Louver Kits
- Masonry Miscellaneous Tool Accessories
- Stainless Steel Hose Assembly
- PLAST-O-MATIC PRHM Series Thermoplastic Pressure Regulators
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, Metric
- HI-TECH DURAVENT Clear/Yellow Urethane Wall/ABS Helix Industrial Ducting Hose
- SPEARS VALVES Tee, CTS
- STRANCO INC Pipe Marker, Single Phase
- SPEARS VALVES PVC 100 PSI PIP Fabricated Fitting 11-1/4 Deg. Elbows, Gasket x Spigot
- EATON IQ 130 Series Meters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 102MPPS8A Timing Pulley Bar Stock, MXL Tooth, 102 Teeth, Aluminium, 8 3/4 Inch Overall Length
€567.86 /unit





