FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Idler Sprocket |
| Hub Dia. | 3 9/16" |
| Hub Projection | 0.798" |
| No. Of Strands | 2 |
| Pitch Dia. | 4.377" |
| Sprocket Width | 2 22/25" |
| Tooth Width | 2.077" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.79 |
| Ship height (cm) | 22.86 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
14-46-1175 | 14-46-1175 | €56.22 | |
![]() |
31-88-0010 | 31-88-0010 | €31.24 | |
![]() |
100B11IDLER | 100B11IDLER | €311.36 | |
![]() |
120B11IDLER | 120B11IDLER | €361.98 | |
![]() |
140B11IDLER | 140B11IDLER | €442.62 | |
![]() |
25B19IDLER | 25B19IDLER | €63.47 | |
![]() |
35B13IDLER | 35B13IDLER | €60.36 |
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-803
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-640
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Hammers
- OEM Specialty Blowers
- Platform Lifts
- Pallet Jack Accessories
- Adjustable Pipe Supports
- ADB HOIST RINGS MFG. Flip Flop Hoist Rings
- NORTH BY HONEYWELL NF11X Northflex Nylon Gloves, Red
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- TEMPCO Replacement Flanged Heaters
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Stainless Steel
- ALPHA FITTINGS Male Swivel Run Tee
- ROBERTS Carpet Knee Kicker
- DIXON Weld End Blue Protection Covers
- HUSQVARNA Double Convex Diamond Tools
- KOHLER Aerators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 100DB11IDLER Idler Sprocket, For 100-2 Chain Size, Double Strand, Steel, 11 Teeth, Needle Roller
€415.31 /unit







