FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Thumb Screw |
| Fastener Length | 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Finish Type | Zinc Plated |
| Grip Style | Smooth |
| Hardness | Brinell 156 |
| Head Dia. | 1 1/4" |
| Head Height | 0.813" |
| Head Material | Iron |
| Head Profile | Wing |
| Head Style | Thumb |
| Head Thickness | 0.563" |
| Head Type | Wing |
| Includes Nut | No |
| Length | 1/2" |
| Material | Iron |
| Material Type | Iron |
| Maximum Head Height | 0.813" |
| Overall Length | 1/2" |
| Rockwell Hardness | Hb 156 |
| Screw Size | 1/4" |
| Shoulder Dia. | 9/16" |
| Shoulder Length | 13/16" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 50000 psi |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1/2" |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Coarse |
| Tip Material | Iron |
| Tip Type | Oval |
| Type | Thumb Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.41 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| HS code | 7318156080 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Head Dia. | Hardness | Thread Fit | Shoulder Dia. | Shoulder Length | Tip Type | Head Width | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
WSI03101000-001P | 5/16"-18 | 1 1/4" | Brinell 137 | - | 0.51" to 0.58" | - | - | - | 1 | €2.96 | |
![]() |
WSI03701500-001P | 3/8"-16 | 1 11/25" | Brinell 137 | - | 0.64" to 0.7" | - | - | 1.44" | 1 | €3.59 | |
![]() |
1-CDL-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €204.15 | |
![]() |
1-CDP-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €171.08 | |
![]() |
1-CDJ-02-17- | 1/4"-20 | 1 1/4" | Brinell 156 | 2A | 9/16" | 13/16" | Oval | - | 25 | €204.44 | |
![]() |
1-EFP-02-17- | 3/8"-16 | 1.438" | Brinell 156 | 2A | 3/4" | 1" | Oval | - | 25 | €141.41 | |
![]() |
1-GHL-07-17- | 1/2"-13 | 2 1/4" | Brinell 156 | 2A | 3/4" | 1" | Oval | - | 25 | €289.17 |
Explore Products
- ANVIL 0500344155 Adjustable Steel Yoke Pipe Roll, 24 Inch Size, Hot Dipped Galvanized
- AIGNEP 88500-04-04 Single Body, 1/4 Inch Tube x 1/4 Inch
- APOLLO VALVES 87A904248090 Ball Valve, Size 3/4 Inch, Full Port, Stainless Steel, Graphite, Multi
- MILWAUKEE 48-22-2404 Nut Driver Set Steel Chrome Rubber
- LYON DD67233D Bulk Storage Rack Add On, Solid Deck, 4 Level, 60 x 36 x 96 Inch, Steel, Gray
- APOLLO VALVES 87A70A80EPTR SS STD Port Ball Valve with TFM 1600 Seat, Spiral Wound PEEK Bearing, and MTR 4 Inch, 2 x Flange
- PARKER N8EU6 Union Elbow, Nylon, For 1/2 Inch x 3/8 Inch Tube OD, Compression x Compression
- SMC VALVES EX600-SMJ1 Interface Unit
Popular Search Queries
- Approved-vendor Ms16555-640
- Approved-vendor Ms15795-806
- Approved-vendor Ms16555-622
- Approved-vendor Ms16555-641
- Approved-vendor Nas1352n08-10
- Approved-vendor Ms15795-805
- Approved-vendor Ms16555-625
- Approved-vendor Ms16555-602
- Approved-vendor Ms16555-629
- Approved-vendor Ms16555-617
- Approved-vendor Ms15795-803
Explore More
- KEYSHAFT
- Blocks and Sheaves
- Glove Holder Clips
- Psychrometers
- Lubrication Pumps
- Aluminum Grating
- IRONCLAD Wrenchworx Oil Resistant Gloves
- RUD CHAIN PP-B PowerPoint Ring Connections, Metric
- KEO High Performance Spotting Drills, 142 Degrees Point Angle, Carbide
- FAZTEK End Caps Extrusion
- SMC VALVES Myh Series Guided Cylinder
- BROWNING Torq/Gard Overload Clutches
- NORTON ABRASIVES R228 Gemini AO Fine Grit TR Quick-Change Cloth Discs, Type III
- ARO Diaphragm Pump Assemblies, 3/8 Inch Size
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPROVED VENDOR 1-CDG-02-17- Thumb Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, 1/2 In Lg., 0.813 In Head Ht., Zn Plated, Iron, Wing
€175.82 /pack


