APPLETON ELECTRIC VPAS75240ACRE Strobe Light Fixture, 240Vac
Product Specifications:
| Item | LED Beacon Strobe |
| Application | Industrial, Marine/Wet Location |
| Constructional Feature | Corrosion Resistant |
| Enclosure Finish | Epoxy Powder Coated |
| Enclosure Material | Copper Free Aluminum |
| Flash Rate | 65 FPM |
| Hub Size | 3/4" |
| Lamp Type | XeNon, Octal |
| Lens Color | Red |
| Lens Material | Prismatic Glass Globe |
| Mounting | Pendant |
| No. Of Hubs | 1 |
| Operating Voltage | 240V |
| Product Datasheet | appleton-electric-vpas751248dccl.pdf |
| Size | 7" x 9.13" |