APPLETON ELECTRIC KPWBP251048 Metal Halide Light Fixture, 250W, 1 Inch Npt Hub Size
Get it by Wednesday, Apr 8
€4,500.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Application | Hazardous/Wet Location |
| Ballast Line Voltage | 480V |
| Ballast Type | Pulse Start |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Globe Material | Impact Resistant Glass |
| Housing Finish | Gray Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Corrosion Resistant, Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Mounting | Wall |
| No. Of Hubs | 5 |
| Number Of Plugs | 4 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsp17125gmtft.pdf |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAP1710J1G48 | KPAP1710J1G48 | €3,404.81 | |
| KPAP1710J348 | KPAP1710J348 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J148 | KPAP1710J148 | €3,209.46 | |
| KPAP1710J5G48 | KPAP1710J5G48 | €3,110.56 | |
| KPAP1710J548 | KPAP1710J548 | €2,935.49 | |
| KPAP1710J3G48 | KPAP1710J3G48 | €3,110.56 | |
| KPAP2510R48 | KPAP2510R48 | €4,463.16 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0619836 1108723 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal, 18.5 Inch Height
- JET TOOLS JT9-708676PK XACTA / 1DX / JTAS-10XL30-5 Saw, 5 HP, 1 Phase, 230V, 30 Inch Fence System
- EATON SPBDOSTD Multiple Metering Accessory, For Use With Spb Breaker
- MAIN FILTER INC. MF0402293 V4051B3C10 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 9.25 Inch Height
- GROTE 53000 4 Zinc Die-cast Double-face Lamp
- GRAINGER ZUSAH4X242 O-Ring, 242 mm Inside Dia., 250 mm Actual Outside Dia, Black
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND ASM035045 Compression Spring, 166.8 N/Mm Stiffness Rate, 551 lbs Load Capacity, Chrome Silicone
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Pre316pb
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Pipe
- Concrete Miscellaneous Tool Accessories
- Box End Wrench Sets
- Cord Adapters
- Forced Air Oil Coolers
- LOC-LINE Flat 7 Hole Nozzle
- CONDOR Electrical Gloves Protector, Beige/Orange
- WESTWARD Fiberglass Extension Ladders, 300 Lbs.
- ANVIL AS929 Series U Supports
- PETERSEN PRODUCTS 262 Series Hot Tap Drill
- BENCHMARK SCIENTIFIC Bead Bug Homogenizers
- SPEARS VALVES PVC Class 125 IPS Fabricated Fitting 15 Deg. Elbows, Socket x Socket
- MI-T-M AGW Series Industrial Two Stage Air Compressor/Generator/Welder Combinations
- PARKER Street Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPWBP251048 Metal Halide Light Fixture, 250W, 1 Inch Npt Hub Size
€4,500.58 /unit


