APPLETON ELECTRIC KPWBL4075J2MT Hazardous Lighting Fixture, 400W
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,232.75 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Lighting Fixture |
| Ambient Temperature Range | 40°C |
| Application | For Use In Marine And Wet Locations, Areas Where Flammable Gases And Vapors Or Combustible Dusts Are Present Under Conditions Defined By The National Electrical Code, Non-Hazardous Locations Where Severe Weather Conditions, Excessive Moisture, Dirt, Dust Or Corrosive Atmospheres Are Encountered, Pulp And Paper Mills, Processing Plants, Chemical Plants, Oil Refineries, Foundries, Manufacturing Plants, Storage Areas, Waste And Sewage Treatment |
| Ballast Quantity | 1 |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (C.W.A) |
| Fixture Type | Wall |
| Fixture Wattage | 465 W |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Cast Copper Free Aluminum |
| Lamp Type | 400W Mogul High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 400 W |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
| No. Of Lamps | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpwbl251048e.pdf |
| Temperature Range | 90°C Supply Wire |
| Type | KP Series HID Luminaire Without Guard |
| Voltage Rating | 120/208/240/277V |
| Width | 17" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Fixture Type | Fixture Wattage | Voltage | Housing Finish | Height | Mounting | Number Of Lamps | Lamp Watts | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
CJPPB1775GMT | Pendant | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 17.87" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,284.93 | |
![]() |
CJPSB1715048 | 25 Deg Stanchion | 175 W | 480V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPS17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120/240/208/277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Bracket | 1 | 175 W | €3,876.22 | |
![]() |
CJPSB17150MT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,255.64 | |
![]() |
CJPSB17150GMT | 25 Deg Stanchion | 175 W | 120-277V AC | Epoxy Powder Coat | 16.88" | Stanchion | 1 | 175 W | €4,387.61 | |
![]() |
CLC1010G226 | - | - | - | - | - | Ceiling | - | - | €4,794.94 | |
![]() |
KPAL1010G3MT | Pendant (Rigid Mounting) | 130 W | - | Epoxy Powder Coated | - | - | - | - | €3,267.98 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET F5JA Coupling Assembly, 1.250 Inch Bushing Max Bore, 5 Coupling, Steel
- GRAINGER ZUSA-RC-1192 Epdm Round Cord, Std, Black, 5.8 mm, 25 Ft Overall Lg, 70A, -65 Deg F To 300 Deg F
- GLOBE SCIENTIFIC 1334Y Microscope Slide, Glass, 25 x 75 mm, 45 Deg. Beveled Edges, Yellow Frosted
- GRAINGER 209-084187 Chamfer Mill, Bright Finish, 4 Flutes, 3/16 Inch Milling Dia
- TSUBAKI 25B45SS Plain Bore Sprocket, 1/2 Inch Height
- ASHCROFT G17M0115M1200# Pressure Transmitter, 0 to 200 PSI, 1 to 5V DC
- PEER CHAIN 3579 Connecting Link, 40 Pitch
- CHICAGO-LATROBE 49072 Screw Machine Drill Bit, #2 Size, 1 5/16 Inch Flute Length, 2 7/16 Inch Length
Popular Search Queries
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Acp6034bc
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316rb
Explore More
- KEYSHAFT
- Hook Cutters
- Multi-Bit Screwdrivers
- Rotary Screw Air Compressors
- Industrial Glass Thermometers
- Floor Mount Vibration Isolators
- KUSHLAN PRODUCTS Power Concrete Screed Blades
- AKRO-MILS 30048 Shelfmax Shelf Bins
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Hook And Loop
- COTTERMAN PC Series Portable Crossovers
- MILWAUKEE Tongue and Groove Pliers
- BANJO FITTINGS Shim, Cam and Groove
- PASS AND SEYMOUR Clock Hanger Receptacles
- MICRO 100 Forming Bits, Brazed, 90 deg. Radius Convex, Left Hand
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPWBL4075J2MT Hazardous Lighting Fixture, 400W
€4,232.75 /unit





