APPLETON ELECTRIC KPWBL1575G225 Hazardous Lighting Fixture, 150W
Item: BK2FHGModel: KPWBL1575G225
In Stock
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hazardous Lighting Fixture
Ambient Temp. Range 55°C
Ambient Temperature Range 55°C
Ballast Quantity 1
Ballast Type High Reactance High Power Factor Auto Transformer
Fixture Type Wall
Fixture Wattage 150 W
Fixture Watts 150 W
Hardware And Latches Material Steel
Housing Finish Epoxy Powder Coated
Housing Material Copper Free, Cast Aluminum
Lamp Lumen 16000 lm
Lamp Type Mogul High Pressure Sodium
Lamp Wattage 150 W
Lens Material Heat Resistant Prismatic Glass Globe
No. Of Ballasts 1
No. Of Lamps 1
Product Datasheet appleton-electric-kpal101048.pdf
Standard Class I, Division 2, Groups A, B, C, D, Class I, Zone 2, Aex Na Nr IIc (Z2), Class I, Zone 2, Ex Nr IIc (Z) - CSA Certified, Class I, Zone 2, Aex Nr IIc (Zb), Class II, Division 1 and 2, Groups E, F, G, Class III, Simultaneous Exposure (Class I, Division 2/Class II, Division 1), Ul Listed E10444, 1598, 1598A, 844, 60079-0, 60079-15
Temperature Range 90°C
Type KP Series HID Luminaire With Guard
Voltage Rating 225V
Width 16.96"