APPLETON ELECTRIC KPWBL1010GMT High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
Get it by Thursday, May 21
€1,412.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | High Pressure Sodium Light Fixture |
| Application | Hazardous Location |
| Ballast Line Voltage | 120/208/240/277V |
| Ballast Type | Multi Tap, HPF |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Globe Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Guard Finish | Baked Epoxy |
| Guard Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Housing Finish | Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Hub Size | 1" |
| Hub Type | NPT |
| Lamp Type | Mogul Base High Pressure Sodium |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Mounting | Wall |
| No. Of Hub | 5 |
| No. Of Hubs | 5 |
| No. Of Plug | 4 |
| No. Of Plugs | 4 |
| Number Of Plugs | 4 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpal101048.pdf |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
| KPAL1010G48 | KPAL1010G48 | €1,322.64 | RFQ
|
| KPAL1010GMT | KPAL1010GMT | €1,322.64 | RFQ
|
| KPAL1075GMT | KPAL1075GMT | €1,322.64 | RFQ
|
| KPAL1510G48 | KPAL1510G48 | €1,343.47 | RFQ
|
| KPAL1575G48 | KPAL1575G48 | €1,343.47 | RFQ
|
| KPAL2510GMT | KPAL2510GMT | €3,651.40 | |
| KPAL2575GMT | KPAL2575GMT | €3,651.40 |
Explore Products
- GRAINGER PK1032-138PHP-01 Machine Screw, 10-32 Thread Size, PEEK, 1 3/8 In Lg., Std, Pan
- EATON 28-5912 Fuse Holder Block
- CEMENTEX USA CPT-TW REPAIR/CALIBRATE Torque Wrench Repair And Calibrate Kit
- EATON DE1-343D6NN-N20N Variable Speed Starter, 480V, 3 Phase Motor Connection, 3.6 A, 2Hp
- JET TOOLS JT9-144003 TS050-020 / T050-460-020 Electric Hoist, 1/2 Ton Capacity, 20 Feet Lift Height, 3 Phase, 460V
- BALDOR / DODGE 20Q18HA14 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
- VERMONT GAGE 141108560 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.0856 Inch Size
Popular Search Queries
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Cpc22350
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp6034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Modular Pipe and Rail Fittings
- Scaffolding and Platform Accessories
- Pallet Pullers
- Desk Movers
- Belt Drive Hooded Axial Downblast Exhaust Ventilators
- OIL SAFE Bulk Storage Spill Pan Connection Kits
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Spline Hex
- HEIN WERNER Hydraulic Presses
- SUGATSUNE Folding Pull Handles
- BUSSMANN KWN-R Series Class RK1 Fuses
- SCOTSMAN Switches
- MERIT BRASS SW3616D Pipe Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPWBL1010GMT High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
€1,412.24 /unit


