APPLETON ELECTRIC KPSTP17125J1MT Metal Halide Light Fixture, 175W
Get it by Thursday, May 21
€3,413.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Metal Halide Light Fixture |
| Ballast Line Voltage | 120/208/240/277V |
| Ballast Type | Constant Wattage, Pulse Start, Multi Tap |
| Enclosure | NEMA 4X, Class I Division 2 Group A B C D, Class II Division 1 And 2 Group E F G, Class III |
| Housing Finish | Baked Epoxy Powder Coated |
| Housing Material | Copper Free, Cast Aluminum |
| Hub Size | 1 1/4" |
| Lamp Type | Mogul Base Metal Halide |
| Lamp Wattage | 175 W |
| Mounting | Straight Stanchion |
| No. Of Hubs | 1 |
| Product Datasheet | appleton-electric-kpsp17125gmtft.pdf |
| Refractor Material | Heat Resistant Prismatic Glass |
| Refractor Size | 8" |
| Refractor Type | NEMA Type 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 29.21 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
KPAL1010J5MT | Rigid Style Pendant | €2,894.21 | |
![]() |
KPAL1075J5MT | Rigid Style Pendant | €2,894.21 | |
![]() |
KPAL1510J5MT | Rigid Style Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPAL1575J5MT | Rigid Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPAL4075J5MT | Rigid Style Pendant | €4,053.48 | |
![]() |
KPAP1775J3MT | Pendant | €2,935.49 | |
![]() |
KPCHL1075J5MT | Rigid Style Pendant Cone Hood | €3,136.66 |
Explore Products
- BUILDPRO T50210 Riser Block 8 Inch x 2 Inch x 3.5 In
- HOLO-KROME 72326 80573 Alloy, Socket Head Cap Screw, 3/4-10 x 5 Size
- T&S HW-6C-36 Water Hose, With Reverse Quick Disconnect, 1/2 Inch Diameter, 36 Inch Long
- SMC VALVES MGCMB32-450 Guided Cylinder, 32 mm Size, Slide Bearing
- THOMAS & BETTS 570F Conduit Body Cover, 1-1/2 Inch Size
- PIP 15-440/M Hand Protection Cut Resistant Gloves, M, Dozen
- OSG 1400123105 Thread Forming Tap, #12-24 Thread Size, 9/16 Inch Thread Lg, TiN, H4, Plug
Popular Search Queries
- Appleton-electric Feb236busa
- Appleton-electric Ecp-2023
- Appleton-electric Feb236busn
- Appleton-electric Enr32201gfi
- Appleton-electric Pre316pb
- Appleton-electric Ecp-20232
- Appleton-electric Lnpresetq
- Appleton-electric Acp3034bc
- Appleton-electric Pre316mb
- Appleton-electric Pre316rb
- Appleton-electric Acp1034cd
- Appleton-electric Acp6034bc
Explore More
- KEYSHAFT
- Supplied Air Pump Packages
- Exit Device Trims
- Hydraulic Vane Pumps
- Polypropylene Tubing
- Handle Nuts
- AKRO-MILS 30124 Shelf Bins
- DESTACO 237 Series Horizontal Hold Down Clamps
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- FERNCO Pipe Repair Kits
- JOHN GUEST Union Connectors, Acetal Gray
- BESSEY C-Clamps
- APPROVED VENDOR Rod Steel 1018, 7/8 Inch
- WESTWARD Transfer Punch Set
- LISTA Drawer Dividers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
APPLETON ELECTRIC KPSTP17125J1MT Metal Halide Light Fixture, 175W
€3,413.80 /unit



